Hlavní obsah
Jana Spathová. Foto: Zlínský kraj

Ocenění Pro Amicis Musae Zlínského kraje letos obdržela Jana Spathová

Ocenění Pro Amicis Musae (Přátelům múz) za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu obdržela v pondělí 10. prosince v prostorách Zimního sálu Stojanova gymnázia na Velehradě Jana Spathová.

Jana Spathová. Foto: Zlínský kraj
Ocenění Pro Amicis Musae Zlínského kraje letos obdržela Jana Spathová

„Ocenění, udělované každoročně Zlínským krajem, získala za mimořádný celoživotní přínos v oblasti záchrany, popularizace a rehabilitace památkového fondu na území Zlínského kraje s národním přesahem,“ uvedla krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

„Všichni si uvědomujeme, že o naši kulturu i kulturnost je potřeba pečovat, a i když někdy můžeme mít pocit, že kultura je taková Popelka, možná právě proto má smysl znovu přemýšlet, co bychom pro ni mohli udělat. Jsem proto velmi rád, že se tu dnes v tak hojném počtu potkáváme, abychom společně důstojně poděkovali těm, kteří o naši kulturu dbají a intenzivně se jí věnují,“ řekl v úvodu slavnostního ceremoniálu Miroslav Kašný, radní pro kulturu, památkovou péči, církve, mládež a sport.

Pro letošní rok bylo na ocenění Pro Amicis Musae nominováno deset osobností: prof. ak. soch. Jan Ambrůz, Ing. Vladimír Bleša, Karel Dýnka, doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., Mgr. et. Mgr. Jitka Macková, Josef Ruzselák, PhDr. Jana Spathová, Lenka Karhanová, Ludmila Staňová a Ing. Antonín Veselka. O letošní držitelce ceny rozhodla odborná komise.

Jana Spathová zasvětila celý svůj život památkám. Věnuje se zejména problematice lidového stavitelství, sakrální architektuře a umělecko-historickým památkám Zlínského kraje. Dvanáct let vedla na Krajském úřadě Zlínského kraje oddělení památkové péče a poté působila pět let jako ředitelka Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži.

V minulých letech se výrazně podílela na nejvýznamnějších akcích památkové obnovy ve Zlínském kraji. Za všechny lze jmenovat například obnovu baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě nebo revitalizaci a rehabilitaci Arcibiskupského zámku i Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži, zaměřené na vznik Národního centra zahradní kultury.

Ocenění Pro Amicis Musae uděluje Zlínský kraj od roku 2005. Jeho držiteli se doposud stali PhDr. Karel Pavlištík, CSc., Pavel Hejcman, Mojmír Trávníček, PhDr. Josef Jančář, CSc., Otmar Oliva, Mgr. Helena Chybová, Mgr. Jiří Severin, PhDr. Eva Urbachová, JUDr. Josef Holcman, Václav Maňas ml., PaedDr. Jiří Jilík, Vlasta Grycová, PhDr. Věra Kovářů, MUDr. Eva Nováková a Růžena Děcká.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků