Hlavní obsah
Foto: Host Brno

Názvy míst – i to je kulturní dědictví národa

Většinou vnímáme místní názvy, jejich pojmenování jen jako informaci, u níž se nepozastavujeme, protože je daná. Málokdo pátrá po původu jména, určujícího místo. Některá názvy jsou natolik vžité, že bychom těžko hledali popis, jak je správně pojmenovat.

Foto: Host Brno
Názvy míst – i to je kulturní dědictví národa

Když se řekne v Praze: Sejdeme se u koně, je zřejmé že jde o jezdeckou sochu svatého Václava na Václavském náměstí. Dřív se říkalo i U tanku, to bylo na Smíchově, nejprve natřen na růžovo zmizel posléze ve vojenském muzeu v Lešanech. Každá obec má podobné názvy. Kde se vzaly? Téma pro knihu Názvy měst od Jaroslava Davida a Přemysla Máchy.

Kde se říká v Ostravě U hodin? Používají v Havířově spíše označení Namko, U Lenina, nebo náměstí Republiky? Zná více obyvatel Velkých Karlovic pojmenování Cindoléna, nebo Škaredica? A kde v Praze najdeme Husákovo ticho?

Kniha Názvy míst. Paměť, identita, kulturní dědictví se ve čtyřech kapitolách zabývá nejen obecnými aspekty vztahu zeměpisných jmen k historii, konkrétnímu místu a jeho paměti, ale také jejich úlohou v komunikaci a ve formování lokální identity. Pozornost věnuje rovněž vzájemné interakci současné standardizované a nestandardizované, takzvané živé toponymie. V neposlední řadě představuje zeměpisná jména jako významnou součást kulturního dědictví a zamýšlí se nad způsoby jejich ochrany.

Výzkum byl prováděn v městském i venkovském prostředí. Případovou studii městského prostředí reprezentují obce Ostrava (místní části Hošťálkovice, Moravská Ostrava, Ostrava-jih, Poruba, Vítkovice) a Havířov. Jedná se o specifická sídliště městského typu, jejichž vývoj ve 20. století byl dynamický a velmi těsně propojený s politickými a společenskými dějinami regionu i státu.

Předmětem případových studií venkovského prostředí byly obce v horní části povodí řeky Morávky (Morávka, Krásná, Pražmo, Raškovice, Vyšní Lhoty) a horní části údolí Vsetínské Bečvy (Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov).

Knihu vydalo nakladatelství Host Brno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků