Hlavní obsah
Stylový křest nové publikace - přímo v NP Šumava. Foto: Jan Dvořák

Národní park Šumava má sedm nouzových nocovišť

Víte, že nouzová nocoviště pro turisty v Národním parku Šumava jsou již zmapována? Seznámí vás s nimi nová publikace Vandr Šumavou, která je k dispozici ve všech informačních střediscích Správy NP Šumava. Pokřtěna byla o posledním červencovém dni.

Stylový křest nové publikace - přímo v NP Šumava. Foto: Jan Dvořák
Národní park Šumava má sedm nouzových nocovišť

Nouzových nocovišť je na území Národního parku sedm a drobná publikace zahrnuje nejen jejich popis, ale také popis celé cesty mezi nimi a i turistické mapy a fotografie. Týdenní pěší výlet ze západního cípu národního parku Šumava až k jihu absolvoval v létě loňského roku známý moderátor Michal Jančařík. K přespání vždy využil nouzová nocoviště.

„Tento nápad, projít si Šumavu a využít tu skvělou možnost přenocovat v samotném srdci šumavské přírody, ve mně zrál pár let. Loni jsem se rozhodl tento výlet absolvovat s tím, že ho celý převedu na stránky knihy, která bude sloužit jako turistický průvodce pro ty, kteří si tu Šumavu chtějí užít úplně maximálně,“ vysvětlil autor brožury Michal Jančařík.

„Výlet stojí za to. Jednotlivá nocoviště jsou totiž rozmístěna zhruba dvacet kilometrů od sebe a to tak, že se turista za den přemístí z jednoho k druhému a za ten den si užije šumavských krás do sytosti. Velkým zážitkem je ale samotné přespání na nouzovém nocovišti, v jedinečné přírodě. To má neopakovatelnou atmosféru, která se ale na papír moc převést nedá a to si musí každý zažít sám. A právě tato publikace by mu mohla být dobrým průvodcem nebo tím, co ty, kteří se teprve rozhodují, přesvědčí,“ dodal Michal Jančařík.

„Nouzová nocoviště jsou nedílnou a současně velmi důležitou součástí turistické infrastruktury Národního parku Šumava. Mnozí o této možnosti, jak poznat Šumavu už vědí, ale pro některé to je stále, i po osmi letech provozu, novinkou. Proto jsem rád, že vznikl tento průvodce, kterým se určitě mnozí turisté nechají inspirovat. Psal ho totiž člověk, který si je všechny prošel a Šumavu si zažil, jak nejlépe mohl,“ uvedl ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Nouzová nocoviště vytvořila správa Národního parku Šumava v roce 2008. Jsou v provozu celoročně a každou sezónu v nich přenocují stovky turistů. Nevytíženějšími jsou nouzová nocoviště na Poledníku, na Modravě a na jihu také Pod Plešným jezerem a v Novém Údolí. Přes léto je hojně využívané také nouzové nocoviště na Bučině. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb. Brožuru pokřtil hudebník Vladimír Brabec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků