Hlavní obsah
Záchrana Rorýse v Ostravě Foto: HZS MSK

Moravskoslezští hasiči zachraňovali rorýse i jezevce

Hned na dvou místech Moravskoslezského kraje se v sobotu 11. června po poledni vyznamenali profesionální hasiči při záchraně fauny. Jezevce zachránili z jezírka pod beskydskou sjezdovkou u Starých Hamrů a mláděte rorýse ze spížového větrání v Ostravě-Porubě.

Záchrana Rorýse v Ostravě Foto: HZS MSK
Moravskoslezští hasiči zachraňovali rorýse i jezevce

"Jen krátce po sobotním poledni obdrželo operační středisko hasičů informaci o problémech dospělého jezevce v uměle vytvořené nádrži pod lyžařským svahem v Beskydech. Na místo byla vyslána jednotka hasičů ze stanice ve Frýdku-Místku a jednotka dobrovolných hasičů Staré Hamry," informovali hasiči.

Jezírko slouží jako zásoba vody k zimnímu zasněžování sjezdovky. Teď bylo zaplněno jen minimálně, místo původní hloubky osmi metrů zde voda naplnila tak maximálně metr a půl. Proto se statný jezevec nemohl vyškrábat nahoru, bránily tomu příkré a hladké stěny jezírka.

Dobrovolní hasiči ze Starých Hamrů, kteří byli na místě jako první, jej několikrát naháněli, aby jej dostali ven, ale jezevec byl i přes několikahodinové, možná i několikadenní nedobrovolné lázně velmi mrštný a prý uměl i plavat. Profesionální hasiči z Frýdku-Místku se po příjezdu také třikrát pokusili, zdali nebudou mrštnější, ale ani oni nepořídili," uvedl por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mlvučí hasičů.

"Proto se dva z nich oblékli do nepromokavých kombinéz a vyrazili za jezevcem do vody i se záchrannými saněmi. Když se k jezevci přiblížili na dosah, jednomu z hasičů se podařila zcela upoutat pozornost lasicovité šelmy. Druhý jej chytil za zadní nohy a už byl jezevec zajat v pevném obalu od nafukovacích záchranných saní. Předtím stačil jezevec svého zachránce počastovat kousnutím ruky, ale pevné hasičské rukavice vydržely," doplnil Kůdela.

Na břehu hasiči jezevce ihned vypustili. Pelášil do přírody jako divý. "Bylo vidět, že je rád na svobodě. Určitě celou anabázi přežije bez újmy. Byl tak rychlý, že se kolegovi podařilo vyfotit pouze zadní nohy a ocas zvířete," poznamenal velitel zásahu.

Záchrana druhého tvora – mláděte rorýsa – se udála také v sobotu po poledni v Ostravě-Porubě. Ptáček uvízl v síťce větrací trubky, která vedla do spíže obytného domu. Hasiči ze stanice Ostrava-Přívoz kovovou trubku jednoduše vytáhli a rorýsa vysvobodili po vystříhání nůžkami na kov. Rorýsa předali ostravským strážníkům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků