Hlavní obsah
O obchvatu okolo Mikulova jednali zleva starosta Mikulova Rostislav Koštial, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a ministr dopravy ČR Zdeněk Žák Foto: Václav Šálek

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák posvětil obchvat Mikulova

Do Mikulova zavítal v pondělí 9. září ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák - jednali s ním starosta Mikulova Rostislav Koštial a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

O obchvatu okolo Mikulova jednali zleva starosta Mikulova Rostislav Koštial, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a ministr dopravy ČR Zdeněk Žák Foto: Václav Šálek
Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák posvětil obchvat Mikulova

Hlavní prioritou byla výstavba obchvatu kolem Mikulova. Zahájení jeho výstavby v příštích dvou letech má být hlavním signálem pro rakouské sousedy, že dálnice na Vídeň povede nikoliv přes Břeclav, ale Mikulov, a že ČR dostojí svým závazkům vůči Rakousku.

V programu pondělního jednání hejtmana Michala Haška a starosty Mikulova Rostislava Koštiala s ministrem byla i návštěva hraničního přechodu Mikulov/Drasenhofen, kde se uskutečnila prezentace aktuální situace ve věci výstavby dálnice R 52.

„Není náhodou, že se dnes scházíme přímo v Mikulově. Jsem velmi rád, že jsme se dnes s ministrem dopravy mohli věnovat přímo v terénu dlouhodobým chybějícím spojením mezi Českou republikou a Rakouskem, konkrétně mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem a Vídní, tedy dálnice R 52 a A5.

S panem ministrem jsme našli dohodu o tom, co bude prioritou pro český stát jako investora v nejbližším období a jakým způsobem chceme řešit otázku dlouhodobě chybějícího dálničního spojení. Bez ohledu na to, že Jihomoravský kraj stále nemá platné Zásady územního rozvoje myslím, že dnes jsme našli cestu k řešení, které bude znamenat, že se konečně po desítkách let přestane o této akci pouze hovořit, a něco konkrétního se také stane,“ uvedl na brífinku po jednání hejtman Michal Hašek.

„Spoustu staveb, o kterých se hovoří desítky let, můžeme odblokovat. Jednou z nich je i dálniční spojení z jižní Moravy do Rakouska. Výstupem z dnešního jednání s panem hejtmanem je naše rozhodnutí urychlit v maximální míře tu část komunikace, která tvoří obchvat Mikulova,” uvedl ministr Žák.

„Odbourali jsme základní bariéru, kterou je neexistence Zásad územního rozvoje. Vyřešíme obchvat města Mikulova, který budeme dimenzovat v parametrech budoucí komunikace. Ta se potom ze severní a jižní strany na tento obchvat napojí. Dosáhneme několika efektů – půjde o okamžitý efekt pro město Mikulov a jeho občany, které přestanou sužovat projíždějící vozidla, konečně probouráme psychologickou hranici neschopnosti hnout s výstavbou celého spojení Brno - Vídeň a budeme mít první reálný úsek tohoto spojení.

Třetím efektem bude propojení další části evropské dálniční sítě, čtvrtý pak bude jednoznačný signál pro naše rakouské kolegy, že Česká republika je připravena dostát svým závazkům,“ zdůraznil Zdeněk Žák.

Mezi dalšími tématy jednání hejtmana Michala Haška s ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem byla i problematika rychlostních silnic R43 a R55. Hovořilo se také o možné výstavbě průplavu Dunaj – Odra – Labe, která podle ministra dopravy dostává reálné kontury.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků