Hlavní obsah
Lípa Evropy u Chodovské tvrze na Praze 11 byla vysazena 9.5.2000. Od 5.5.2015 je zařazena v databázi významných stromů Prahy. Foto: Aleš Rudl

Mezi novými významnými stromy Prahy kraluje Lípa Václava Havla

Celopražská databáze významných stromů se rozšířila o 8 svědků historie. Mezi 212 pozoruhodnými stromy Prahy můžeme nalézt rarity. Lví podíl na tom mají aktivní Pražané, kteří se zapojili do soutěže Objevme významné stromy probíhající na webu „Pražské stromy“.

Lípa Evropy u Chodovské tvrze na Praze 11 byla vysazena 9.5.2000. Od 5.5.2015 je zařazena v databázi významných stromů Prahy. Foto: Aleš Rudl
Mezi novými významnými stromy Prahy kraluje Lípa Václava Havla

Nově byla do databáze významných stromů Prahy zařazena Lípa Václava Havla. Kolem statné lípy na Malé Straně byla 1. května 2014 odhalena na počest 10. výročí vstupu ČR do EU „Lavička Václava Havla“, jejíž instalace je součástí celosvětového projektu. Dvě křesílka lákají k posezení a mají sloužit k setkávání a dialogu v duchu životních postojů někdejšího prezidenta.

Lípa svobody na Zahradním městě nám připomíná bouřlivý rok 1968, kdy byla na jaře vysazena místními obyvateli. Dnes krásná lípa dominuje Slívové ulici. Na strom upozornila paní Navrátilová. „Jsem přímým svědkem sázení, tehdy mi bylo 19 let,” upřesnila účastnice ke svému tipu.

Květen je také připomínkou oslav vstupu ČR do EU. Během Evropského dne v Praze konajícího se 9. května 2000 měla být vysazena celá řada Lip Evropy. K Lípě Evropy v Hostivaři, tak přibyla Lípa Evropy v Modřanech a Lípa Evropy u Chodovské tvrze

Do databáze, která je příkladem pro další regiony České republiky, byly též zařazeny Sokolské lípy na Spořilově, které byly vysazeny v roce 1933 při dokončení výstavby tamější sokolovny. Prestižní ocenění se jim dostalo už v roce 2007, kdy se staly finalisty ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství.

Vskutku originální byl počin žáků v pražské Uhříněvsi, kteří za získané peníze ze sběru papíru pořídili lípu, kterou pak společně s představiteli radnice zasadily v roce 2011 v rámci oslav Dne Země. Lípa nese název Strom dětí.

Krásná esteticky hodnotná a prastará Hrušeň U Černého koně roste v Hodkovičkách nedaleko kaple sv. Bartoloměje. Právě ona je připomínkou někdejšího sadu a dnes již zrušeného rybníka v někdejším srdci historické osady. „Nejhezčí je hrušeň na jaře, kdy je obsypána bělostnými květy,” dodala paní Růžičková, která na ni upozornila.  

Mnohé z dřevin nesoucí důležitá poselství často upadají v zapomnění. Soutěž Objevme významné stromy ukazuje, že obyvatelé Prahy si všímají svého okolí.

Soutěž na webu www.prazskestromy.cz probíhá až do konce září a stále je tak možné posílat tipy na dřeviny spjaté s historií. Pro autory nejlepších tipů jsou připraveny knižní novinky.

Dřeviny v celopražské databázi se mohou stát i dobrými cíli výletů či procházek za poznáním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků