Hlavní obsah
Přestřižení pásky: Veronika Arichteva a Jean-Christophe Garamont Foto: Lenka Žáčková

Maceškův palác opět ožije – podnik Theatre cinema cafe Royal byl slavnostně otevřen

Maceškův palác je místo s hodnotnou historií a nejen místo dávno zašlé slávy. V prostorech kina byl 10. června slavnostně otevřen nový multikulturní podnik Royal, jenž by měl do Prahy navrátit jedinečnou atmosféru období první republiky.

Přestřižení pásky: Veronika Arichteva a Jean-Christophe Garamont Foto: Lenka Žáčková
Maceškův palác opět ožije – podnik Theatre cinema cafe Royal byl slavnostně otevřen

Interiéry bývalého kina a následně také diskotéky prošly rozsáhlou a citlivou renovací, aby byly navráceny do podoby z doby svého vzniku. Na staronovém vzhledu se podílela designérka a scénografka Renata Slámková, která měla jasné zadání - kromě zachycení starých časů mělo také dojít k efektivnímu propojení kulturních a gastronomických zážitků.

Při denní návštěvě multikulturního podniku Royal usednete do retro křesel a (nejen) káva vám bude servírována v dobovém karlovarském porcelánu a jiném historickém nádobí. Odpolední kavárna bude podávat vybrané druhy dezertů, což není nic zvláštního, ale vanilkový Masarykův dort podle originální receptury z roku 1929, si jen tak někde nedáte. A káva? Ta je pražena speciálně pro tento podnik ze směsi odrůdové kávy z Brazílie, Kolumbie a Etiopie.

V rámci otevírací doby kavárny navíc můžete v horním patře zdarma navštívit i výstavu s předměty hvězd českého stříbrného plátna, která se za tři měsíce obmění. Aktuálně si můžete prohlédnout klobouk Adiny Mandlové, černý proužkovaný oblek Svatopluka Beneše či hodinky se jménem Zity Kabátové, která zde působila díky nepříznivé době v sedmdesátých letech jen jako provozní. Večer se pak podnik promění v kino, divadlo či koncertní síň s programem.

Za koncepcí projektu stojí francouzský podnikatel, cestovatel a milovník kultury Jean-Christophe Garamont, který od roku 2003 se svou manželkou Veronikou, která pochází z České republiky, žije střídavě v Praze, Miami a St. Tropez.

K inspiraci, která vedla k samotnému projektu, řekl: „Na podobný podnik jsem narazil při svých cestách Argentinou. Uvědomil jsem si, že by exkluzivní spojení kulturního zážitku se špičkovou gastronomií slušelo i Praze.“

Díky jeho nadšení a zapálení se můžeme všichni těšit na nevšední podnik, který potěší především milovníky „retro kultury“. To, co nás může těšit především, je zachování místa s významnou historií, které se v posledních letech nedařilo udržet při chodu. A jaké ambice má v tomto směru Jean-Christophe Garamont? „Chceme změnit prostor a zařadit ho mezi přední vyhledávaná místa nejen rezidenty Prahy, ale i turisty z celého světa.“

Interiér  Theatre cinema cafe Royal je natolik zajímavý a jedinečný nejen díky realizátorům multikulturního projektu, ale také díky potomkům Emanuela Macešky, který nechal palác vystavět, že odolali nabídce na přestavbu v kasino a více je zajímal podnik s prvorepublikovou podobou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků