Hlavní obsah
Lázně v Kostelci u Zlína mají zajímavou, ale i pohnutou historii. Foto: archiv Lázní Kostelec

Lázně Kostelec chtěl koupit Baťa, téměř je zničili komunisté a dnes tam léčí záda, klouby i ekzémy

Patří k jedněm z nejstarších lázní u nás, zvláště pak na Moravě. Místo, které několik desítek let svými zásahy ničili nejprve nacisté, pak komunisté, dostalo zpět punc jedinečnosti. Dnes se v Kostelci u Zlína velmi úspěšně léčí bolesti zad, kloubů, lupénka nebo atopický ekzém.

Lázně v Kostelci u Zlína mají zajímavou, ale i pohnutou historii. Foto: archiv Lázní Kostelec
Lázně Kostelec chtěl koupit Baťa, téměř je zničili komunisté a dnes tam léčí záda, klouby i ekzémy

Historie Lázní Kostelec sahá do období před 276 lety a od té doby prošly mnoha proměnami. Ve třicátých letech minulého století projevil zájem o jejich koupi dokonce Tomáš Baťa, ale hraběnka Charlotta Seilernová prodej zatvrzele odmítala. Následně byly lázně během 2. světové války značně poškozeny a po roce 1945 zestátněny. Stačilo málo a byly zcela zničeny.

Později je sice bývalý režim zachoval jako rekreační středisko pro Vítkovické železárny, vybudoval na tehdejší dobu luxusní hotel, nicméně smysl místa pozbývaly a byl jim dokonce odejmut statut lázeňské péče. Jejich původní smysl se začal znovu naplňovat před dvaceti lety.

Od té doby se zde znovu a velmi úspěšně léčí bolesti kloubů, zad nebo krční páteře, ale také mimokloubní revmatismus a další onemocnění.

„Léčivý pramen s velmi vysokým obsahem sirovodíku je vhodný také pro léčbu kožních onemocnění, jako je atopický ekzém, lupénka či akné. K léčbě se používá široká paleta procedur - od sirných, uhličitých či perličkových koupelí, přes rašelinové zábaly, parafínové obklady, různé druhy masáží a plynové koupele v CO2, až po světelnou terapie, elektroléčbu i léčebnou rehabilitaci,” prozradil manažer lázní Jiří Fadler.

Největšího rozmachu kostelecké lázně dosáhly v letech 1899-1908, kdy je vlastnil lékař Jan Kovář a manželé Mašláňovi. Tehdy byly přebudovány na moderní léčebné středisko, které se velmi rychle stalo společenským centrem kraje. Ač v dnešní velké konkurenci lázeňských služeb je složitější prorazit, tyto lázně jsou v mnohém zcela originální a jedinečné. Svou polohou, úspešností léčby a širokou nabídkou služeb, nejenom těch léčebných. Včetně spa služeb, ale také golfu, protože součástí je i areál v Česku stále více oblíbeného sportu.

„Víte, mnozí lidé často utrácejí desítky tisíc korun za to, aby se na týden dva podívali k moři. Občas přijedou sice opálení, ale někdy unavení, rozlámaní až zničení z daleké cesty. A přitom k nám jezdí klienti a zároveň se vracejí, kteří pochopili, že spojení léčby, relaxu a dovolenou pod jednou střechou je asi nejlepší investicí do sebe sama. Ostatně, stačí si to vyzkoušet,” podotkl Jiří Fádler s tím, že jedna stránka je lázeňská sezona, druhou pak letní prázdniny, ale i zbytek roku. Spojit zde příjemné chvíle s užitečnými zde mohou lidé třeba nyní na podzim, v období Vánoc nebo prožít skvělý konec roku. 

Lázně, které mají kořeny až roce 1742, kdy kostelecký občan Jan Zbořil objevil na svém pozemku zázračný pramen, který léčil „otokem a dřením údy stižené a zdravé chránil před onemocněním“, se opět stávají společenským střediskem jihovýchodní části republiky, tedy Zlínska.

Kdysi šlechtický rod Seilern-Aspang vepsal toto panství do zemských desek jako své a nechal v Kostelci vzniknout takzvané „panské lázně“ ve stylu doznívajícího baroka. Ty sloužily nejdříve pouze vrchnosti. „My ale sloužíme všem a budeme rádi, když se k nám budou vracet hosté všech věkových i sociálních vrstev, protože lázně nejsou záležitostí postavení, povolání ale potřeb zdraví. A to máme všichni jenom jedno,” dodal Jiří Fadler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků