Hlavní obsah
Pomoc z OS KOVO. Zleva Jan Janoušek, Pavlína Jirková a Karel Předota přivezli rychlou finanční pomoc Richardu Němcovi z Lenory. Foto: Petr Pokorný

Kováci pomohli kolegovi z Lenory, jehož o majetek připravila exploze domu

Devadesát tisíc korun jako rychlou finanční pomoc v nouzi předali v pátek 11. října zástupci Odborového svazu KOVO (OS KOVO) svému kolegovi Richardu Němcovi, kterého ve čtvrtek 3. října připravila o veškerý majetek ničivá exploze bytového domu v Lenoře na Prachaticku.

Pomoc z OS KOVO. Zleva Jan Janoušek, Pavlína Jirková a Karel Předota přivezli rychlou finanční pomoc Richardu Němcovi z Lenory. Foto: Petr Pokorný
Kováci pomohli kolegovi z Lenory, jehož o majetek připravila exploze domu

Mnoho nechybělo a sedmapadesátiletý seřizovač prachatické strojírenské firmy Reinfurt – ČR přišel o život. „Probudila mě strašlivá rána, všude byla suť a plameny, strašné horko a dým. Koukal jsem ven a volal o pomoc. Obvodová stěna byla pryč. Naštěstí jsem byl sám doma, takže jediné co jsem chtěl, bylo dostat se pryč. Pomohli mi hasiči,“ popsal první okamžiky po výbuchu Němec.

Muž sice působí na první pohled klidně a vyrovnaně, zjevně se však stále potýká s emocemi a prožitým šokem. Když mluví o pomoci ostatních má hned slzy v očích. „Děkuji. Děkuji, ani nevíte, co to pro nás znamená. Jste moc hodní. Děkuji. Moc si toho vážím. Děkuji. Nemáme nic, ani vlastní talíř. Je to obrovská pomoc,“ reagoval na dar kováků Němec.

Jihočeský zmocněnec OS KOVO Jan Janoušek v této souvislosti připomněl, že solidarita je jedním ze základních stavebních kamenů činnosti odborů. „Pokud má být první pomoc účinná, musí být především rychlá. A to platí i pro pomoc v sociální nouzi. Všichni známe přísloví: Kdo rychle dává, dvakrát dává. My to chápeme tak, že s pomocí v kritické chvíli není možné otálet,“ konstatoval Janoušek.

Potvrdila to i vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. Když totiž Richardu Němcovi v pátek předávala symbolický šek na 90 tisíc korun, byly už tyto peníze připraveny na účtu jeho základní odborové organizace k okamžitému vyplacení. Významně se o to zasloužili odborářští kolegové z domovské firmy Reinfurt – ČR Prachatice, kteří požádali OS KOVO o pomoc už pár hodin po neštěstí.

„Mluvilo se o mrtvých a Richard nepřišel do práce. Dost nás to vyděsilo. Když jsme se dozvěděli, že je v nemocnici, ale není vážně zraněný, volal jsem na Regionální pracoviště našeho odborového svazu do Českých Budějovic. Vedení OS KOVO jednalo okamžitě,“ poznamenal předseda Základní organizace OS KOVO Kuličky při společnosti Reinfurt – ČR Karel Předota.

K odborářům se přidala i firma s jednorázovým příspěvkem 30 tisíc korun, který Richard Němec získá v nynějším říjnovém výplatním termínu spolu s pravidelnou měsíční mzdou.

„Ještěže s mým účtem může disponovat také manželka. Já nemám vůbec nic, doklady, bankovní karty, prostě nic. Sanitka mi odvezla v kalhotách a triku. To jediné zbylo. Všechno ostatní zůstalo v troskách domu. Bohužel jsou tam i vzpomínky. Fotografie, věci po rodičích. To nelze nahradit. S tím se musí člověk smířit. Důležitý je život,“ zdůraznil Němec.

„Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. Toto staré české přísloví bylo pravděpodobně jedním ze startovacích motorů rozhodnutí OS KOVO založit vlastní speciální Konto živelných pohrom, na němž soustřeďují prostředky, díky nimž je svaz schopen rychle uvolnit okamžitou finanční pomoc svým členům postiženým například požárem, povodní, větrem, krupobitím a podobně. V současné době je na tomto zvláštním účtu OS KOVO k dispozici zhruba 13 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků