Hlavní obsah
Ladama Project Foto: Kevin Bay

Hudebníci z Afriky, Jižní Ameriky a dalších zemí míří do Jablonce

Již dvanáctým rokem centrum Jablonce nad Nisou rozeznívají tóny celého světa. Eurocentrum připravilo pod hlavičkou Jabloneckého kulturního léta sedm prázdninových koncertů zaměřených na world music. Na své si přijdou milovníci afrických rytmů, latinskoamerických žánrů, blues, folku a dalších žánrů.

Ladama Project Foto: Kevin Bay
Hudebníci z Afriky, Jižní Ameriky a dalších zemí míří do Jablonce

Cyklus čtvrtečních koncertů odstartoval 12. července premiérovým českým koncertem katalánské dívčí skupiny Roba Estesa. O týden později pak zdejší amfiteátr rozezněly balafony griotského hudebníka Mamadoua Daibate a skupiny Percussion Mania.

Ve čtvrtek 26. července si na zdejší Letní scéně odbyde svou českou premiéru anglické duo Tobias Ben Jacob & Lukas Drinkwater, které rozehrává v autorských folkových písních interakce Tobiasovy intimní kytary a Lukasova mistrovského kontrabasu.

Následující čtvrtek bude následovat pro Českou republiku exkluzivní koncert čtyř virtuozních hudebnic vystupujících pod názvem Ladama Project. Skupina čerpá z kultur Jižní a Severní Ameriky. Často spojuje podobné světy, avšak rozdílné prvky, jako jsou afrokubánské a afrobrazilské rytmy, tradiční nástroje a jejich elektrifikace. Spojením jihoamerických a karibských stylů cumbia, maracatu, onda nueva a joropo se soulem, Rythm & Blues a popem pak získala svůj vlastní zvuk.

Také evropští fanoušci americké skupiny Larry & His Flask se po dvou letech dočkají svých oblíbenců (poté co muzikanti z rodinných důvodů museli plánované zaoceánské turné zrušit). Larry & His Flask, pohybující se mezi tradičním bluegrassem a dravým punkem, se v České republice zastaví jak jinak, než jen na jednom koncertu, a to 16. srpna.

Následující čtvrtek si amfiteátr zdánlivě odpočine s návštěvou tria Black Kat & Kittens, které kombinuje dřevní blues s gospelem, folkem, soulem a africkou tradicí. Jeho repertoár tvoří jak tradicionály, tak originální kompozice a posluchače slovy hudebníků „zavede do dob, kdy bylo blues hudbou prostých lidí a vycházelo z nejhlubší duše.“

Na závěr, na předposlední srpnový den, pořadatelé nachystali návštěvníkům další lahůdku, vystoupení skupiny Ben Miller Band. Tito rodáci z amerického Missouri si svou profesionalitou a originalitou získali sympatie nejen mnoha posluchačů, ale i velikánů ZZ Top, kteří si je vybrali jako předkapelu na dvě svá evropská turné. Aktuální sestavu tvoří zpěvák a kytarista Ben Miller, basista hrající na jednostrunnou podomácku vyrobenou „kbelíkovou basu“, bubeník Scott Leeper, kytarista, basista a perkusionista Bob Lewis a okouzlující zpěvačka, houslistka, violoncellistka a kytaristka Rachel Ammons. Skupina kombinuje prvky folku, blues a country. Evropě představí své nové album Choke Cherry Tree.

Program Jabloneckého kulturního léta 2018:

12. 7. Roba Estesa (Španělsko) – folk, rumba, cumbia,
19. 7. Mamadou Diabate & Percussion Mania (Burkina Faso) – afro fusion
26. 7. Tobias Ben Jacob & Lukas Drinkwater (Velká Británie) – anglický folk
2. 8. Ladama Project (Brazílie/Kolombie/Venezuela/USA) – latiskoamerické žánry
16. 8. Larry & His Flask (USA) rock / folk / country / punk
23. 8. Black Kat & Kittens (Velká Británie/Polsko/Itálie) – blues / spirituály / soul
30. 8. Ben Miller Band (USA) – folk / blues / bluegrass

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků