Hlavní obsah
Létající Karel nad hradem Karlštejn v podání Alexandry Dětinské. Foto: Alexandra Dětinská

Hluboká, Karlštejn a další památky se potkají na zámku Dobříš na výstavě naivních obrazů

Půvabné, roztomilé, originální, nápadité… Takové jsou naivní obrazy Alexandry Dětinské, které představí od července do října návštěvníkům zámku Dobříš. Výstava v Galerii JCM s podtitulem Z hradu do zámku vás zavede na patnáct památek zasazených do neobvyklých prostředí.

Létající Karel nad hradem Karlštejn v podání Alexandry Dětinské. Foto: Alexandra Dětinská
Hluboká, Karlštejn a další památky se potkají na zámku Dobříš na výstavě naivních obrazů

Alexandra Dětinská se naivnímu umění věnuje od roku 1988, kdy také zrealizovala své první výstavy. V zahraničí poprvé vystavovala o sedm let později ve švédském Göteborgu a v roce 1998 získala cenu Prix George Casper na mezinárodní výstavě moderní naivní malby ve Švýcarsku.

Hrady a zámky, které představí v Dobříši, vznikly její rukou v posledních třech letech. „U některých hradů a zámků jsem věděla hned, jak bude budoucí obraz vypadat, což je i případ zámku Dobříš a rokokových postaviček v zahradě. Podobným způsobem jsem měla v hlavě i létajícího Karla nad Karlštejnem nebo Zimní svatbu na Hluboké. U jiných obrazů jsem se nad tématem více zamýšlela a čekala, zda mě osloví třeba nějaká související pověst či historická událost. Takto vznikl například obraz zámku Dačice, u kterého si víly pohrávají s kostkou cukru nebo zámek Linhartovy se spoustou dětských retro hraček kolem,“ popisuje Alexandra Dětinská.

Výstavu naivních obrazů s motivy hradů a zámků poprvé představila letos na jaře v Chodovské tvrzi a na zámku v Průhonicích.

Naivní umění, kterému se věnuje a které je velmi specifické, charakterizuje sama autorka jako činnost, která vzniká z čiré radosti a touhy po tvoření. „Naivní malíři malují své sny, fantazie, prožitky nebo přírodu. Většinou to začíná jako záliba, která se často vyvine v osobitý a jedinečný styl autora. A je o to cennější, protože naivní malíři nemívají klasické akademické vzdělání a obvykle se ke svému stylu malby propracují sami,“ říká Dětinská.

K výstavě Z hradu do zámku vydala také soubor pohlednic s naivními obrazy hradů a zámků, návštěvníci výstavy ho mohou zakoupit na pokladně zámku Dobříš. V Galerii JCM si kromě hlavních exponátů budou moci prohlédnout také velké autorské polštáře s potiskem motivů Alexandry Dětinské či makety filmových klapek, které autorka každoročně maluje pro Zlínský filmový festival.

Výstava Z hradu do zámku potrvá v Galerii JCM na zámku Dobříš od 2. července do 2. října. Přístupná bude dle otevírací doby zámku (o prázdninách denně, v září a říjnu denně mimo pondělí) a jednotné vstupné na ní činí 40 Kč. Součástí zámecké expozice bude v průběhu léta také zajímavá výstava dobových a moderních svatebních šatů. Navštívit ji můžete v rámci prvního prohlídkového okruhu.

Další informace na www.zamekdobris.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků