Hlavní obsah
Foto: Vladimír Šmehlík

Francouzský režisér Claude Weisz hostem ostravského Minikina

Ostravské Minikino uvede ve čtvrtek 15. prosince po neuvěřitelných 30 letech film francouzského režiséra Claudea Weisze Píseň nemilovaného. Film, který kvůli soudním sporům s francouzskými producenty ležel zamčený v trezoru, teď osobně uvede jeho režisér v Ostravě.

Foto: Vladimír Šmehlík
Francouzský režisér Claude Weisz hostem ostravského Minikina

Jeden z nejvýraznějších představitelů moderního francouzského básnictví Guillaume Apollinaire a především jeho cesty po Evropě se staly námětem k filmu Píseň nemilovaného. Samotný název filmu odkazuje k stejnojmenné básni z Apollinairovy sbírky Alkoholy.

Francouzský režisér Claude Weizs natáčel film na počátku 80. let v pěti různých zemích Evropy a mimo jiné také v tehdejším Československu. Díky spolupráci s filmovými studii Barrandov si tak ve filmu zahrálo i mnoho českých herců. Namátkou Věra Galatíková, která ztvárnila roli Apollinairovy matky, nebo Jana Brejchová v roli paní de Milhau.  

Výpravný film mapující básníkovu pouť po různých částech Evropy a jeho setkávání s významnými osobnostmi své doby je impozantním „výtvarným“ dílem. Je až s podivem, že film minul klasickou distribuci. V souvislosti s vyšetřováním podezřelých finančních machinací producenta byl film ve Francii soudně zabaven. A na dlouhá léta skončil v trezoru.  

Díky spolupráci s Francouzským Institutem a ostravskou Alliance Française se mohou ostravští diváci těšit na ojedinělou projekci filmu přímo za účasti režiséra. 

Claude Weisz, je absolventem pařížské filmové školy IDEC. Nejdříve u filmu začínal jako herec. Na svém kontě má několik celovečerních dokumentů i hraných filmů. Claude Weisz je s bývalým Československem spojen nejen díky natáčení filmu, ale i původem. Jeho matka byla Maďarka pocházející z východoslovenských Košic, kde žila až do svých 24 let. Ani Ostrava mu není zcela neznámá, žila zde jeho teta, která byla dlouhá léta jediným pojítkem jeho rodiny s bývalou vlastí. 

Na setkání s Claudem Weiszem a projekci filmu Píseň nemilovaného si můžete do ostravského Minikina zajít ve čtvrtek 15. prosince od 19.00 hodin.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků