Hlavní obsah
Foto: TIC Orlické Záhoří (archiv)

Dětské ilustrace k lidovým pověstem Orlických hor na výstavě v kostele v Orlickém Záhoří

Kostel sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří postavený v letech 1754-1763, v němž lze spatřit i fresky z druhé poloviny 19. století, budou po dobu jednoho roku (od 21. května 2014 do 30. dubna 2015) zdobit také kresby žáků z místní základní školy.

Foto: TIC Orlické Záhoří (archiv)
Dětské ilustrace k lidovým pověstem Orlických hor na výstavě v kostele v Orlickém Záhoří

Děti se nechaly inspirovat vybranými lidovými pověstmi Orlických hor z knihy Babiččina vyprávění od Evy Koudelkové, vydané již v roce 2006. Ta obsahovala například pověsti vodnické nebo čertovské, ale i mnoho dalších, navíc „srovnaných“ podle lokalit a stala se součástí souboru pověstí přeložených z německých pramenů. Z pultů knihkupectví zmizela téměř záhy.

A tak po několika letech vznikla publikace nová, postavená na základech Babiččina vyprávění, z něhož byly vyjmuty a souborně vydány pověsti vztahující se k regionu od Deštného přes Orlické Záhoří po Neratov. Právě k nim namalovaly děti ze školy v Orlickém Záhoří své obrázky, které budou vystaveny v kostele.  

Autorka pověstí Eva Koudelková nemůže na slavnostním zahájení výstavy chybět, ještě předtím se však setká na besedě s malými výtvarníky v tělocvičně školy a pak se podepíše prvním majitelům zajímavé knihy.  

Během turistické sezóny, to je od května do srpna, bude výstava přístupná denně v době od 10 do 12 hodin, nebo po domluvě na informačním centru v Orlickém Záhoří. Tam lze také publikaci vybraných lidových pověstí Orlických hor zakoupit.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků