Hlavní obsah
Foto: Petra Svěráková

Chytrá bota ze Zlína se představila v Kalifornii

Vědcům z Centra polymerních systémů zlínské univerzity Tomáše Bati se podařilo dokončit prototyp „chytré stélky“, která bude použitelná téměř do jakékoliv boty.

Foto: Petra Svěráková
Chytrá bota ze Zlína se představila v Kalifornii

Právě v minulých dnech tento unikátní prototyp stélky představili zlínští vědci společně se zástupci společnosti miomove, která stojí za nápadem chytré boty, na světové premiéře v americkém San Francisku. „Jedná se o unikátní chytrou stélku, kterou se nám podařilo vyvinout a vyrobit ve dvou funkčních prototypech. Představili jsme ji přímo ve  startupovém centru v Silicon Valley,“ přiblížil Daniel Majc ze společnosti miomove.

Tato jedinečná technologie nemá ve světě konkurenci. Týmu vědců z Centra polymerních systémů se podařilo do maximálně pružné stélky, která má tloušťku necelé 4 mm, úspěšně integrovat systém speciálních nanosenzorů.

Tzv. chytrou botu tak ocení nejenom sportovci, ale také například rodiče malých dětí.

„Díky tomu, že se nám tuto unikátní technologii podařilo dostat do velice tenké a pružné stélky, budeme moci například rodičům nabídnout mobilní aplikaci, která jim umožní mít maximální přehled, jak se jejich dítě učí chodit, jakou má rovnováhu, držení těla. Získají cenné informace, kterými mohou pozitivně ovlivnit celý další vývoj jejich dítěte. Už to není jenom o tom, že vyhodnotíme došlap a správnost vaší pohybové aktivity, podařilo se nám společnými silami posunout tuto technologii o velký kus dál,“ uvedl profesor Petr Slobodian, vedoucí výzkumné skupiny, která se nanosenzory v Centru polymerních systémů UTB Zlín zabývá.

Speciální, patentově chráněné senzory jsou vyrobené na kompozitní bázi s obsahem uhlíkových nanotrubiček.

„Nyní se nám podařilo vytvořit prototyp elastické stélky, v jejímž pouzdře jsou uložené senzory, které dokáží reagovat na podněty pod celým chodidlem. A právě to je důležité pro komplexní analýzu jednotlivého došlapu,“ říká doktor Jiří Matyáš, který na výrobě senzorů pracuje.

„Technologie, kterou v chytré stélce využíváme, má velmi citlivou odezvu na tlakové síly, a našim dalším úkolem bude nyní pracovat na vlastnostech materiálů tak, abychom mohli tuto stélku použít jak pro dospělého člověka, tak i pro dítě či juniora, protože každý z nich má úplně jinou hmotnost,“ dodal doktor Robert Olejník, další člen týmu z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně podílející se na vývoji.

„Chytrá bota“ bude mít velmi široké uplatnění. Určená je například pro profesionální i amatérské sportovce, členy integrovaného záchranného systému, ale také pro pacienty s cukrovkou či po mozkové mrtvici, kteří se musí v mnoha případech znovu učit chodit. Pomocí této technologie by navíc bylo možné částečně podchytit i správný vývoj chodidel u dětí.

Využívat „chytrou botu“ tak budou moci i rehabilitační oddělení a specializovaná centra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků