Hlavní obsah
Díky bílým špičkám chlupů vypadá manul jako pokrytý jinovatkou. Foto: ZOO Jihlava

Brněnská zoologická zahrada se chlubí štěkajícím kocourem

Nejnovější přírůstek brněnské zoo přicestoval v minulých dnech z Jihlavy. Je jím mladý samec divoké kočky manul, jediný dlouhosrstý příslušník divokého kočičího rodu. Jeho výrazovým prostředkem není mňoukání, ale zvuky, připomínající štěkot malého psa.

Díky bílým špičkám chlupů vypadá manul jako pokrytý jinovatkou. Foto: ZOO Jihlava
Brněnská zoologická zahrada se chlubí štěkajícím kocourem

Domovinou zavalité a silné kočky, která se vyznačuje kulatými zornicemi, je asijská část Ruska, Nepál a Tibet. Žije v nadmořských výškách do pěti tisíc metrů, takže je zvyklá na extrémní teplotní výkyvy. Přes den snese až padesát stupňů, v noci pokles na minus padesát. Na rozdíl od ostatních divokých koček má dlouhou srst, na břiše i dvakrát delší, než na hřbetě. To manulům podle chovatelů usnadňuje pohyb v hlubokém sněhu.

Zajímavou je činí bezesporu i další zvláštnost, neumí totiž mňoukat. Jejich výrazovým prostředkem jsou zvuky, připomínající štěkot malého psa.

Chov manulů je podle mluvčí zahrady Moniky Brindzákové obtížný. Nemají rádi vlhko, které je v evropských podmínkách dost časté. Navíc jsou koťata velmi citlivá na toxoplazmózu, se kterou se ale v přírodě nedostanou do kontaktu a nemají proto protilátky. "Toxoplazmóza tak byla často příčinou úhynu manulích koťat, která se narodila v zajetí. Donedávna bránila nárůstu populace manulů v zoologických zahradách," konstatovala Brindzáková.

Mladý samec našel domov v kotci naproti výběhu rysů. Pokud ho ale budete chtít vidět, musíte si přivstat. Manulové loví v noci, za úsvitu a za soumraku, přes poledne se schovávájí a odpočívají.

Manul dnes nepatří k ohroženým druhům. V minulosti byl loven kvůli kožešině, což je dnes ve většině jeho domoviny zakázáno. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků