Hlavní obsah

Bohumínské vinobraní začíná v sobotu, burčák ale hasiče přilákal už o den dřív

I když vinobraní v Bohumíně odstartuje až v sobotu 13. září, hasiče přilákal burčák na náměstí T. G. Masaryka už v pátek. Jeho výpary totiž v kině, kde je uskladněn, spustily citlivé chemické čidlo. Letos bude burčák zřejmě silnější, podobný problém při jeho skladování totiž ještě pořadatelé neřešili.

Bohumínské vinobraní začíná v sobotu, burčák ale hasiče přilákal už o den dřív

„V budově kina K3 se dnes kolem poledne spustil požární poplach. Vyjeli jsme na místo a zjistili, že o požár nejde. Prošli jsme budovu a zjistili jsme, že poplach spustilo chemické čidlo, které zaznamenalo ve vzduchu výskyt plynu. Ten pocházel z barelů plných burčáku připravených na zítřejší vinobraní,“ řekl velitel profesionální hasičské stanice v Bohumíně Přemysl Švajda.

„Burčák máme uskladněný v zadní části kina. Tím, že musí dýchat, tak v celé budově intenzivně větráme. Chemická čidla jsou ale natolik citlivá, že díky průvanu výpary z burčáku zaznamenala a spustila poplach. Letos bude asi burčák silnější, podobný problém jsme totiž při skladování burčáku v předchozích ročnících ještě nikdy nezaznamenali,“ uvedl ředitel K3 Bohumín Karel Balcar. 

Bohumínské vinobraní začíná v sobotu 13. září ve 14 hodin slavnostním průvodem. V jeho čele bude král vinobraní. Hrát bude dámská cimbálová muzika Iršava, filmovou hudbu nabídne Cimballica a chybět nebudou ani folklórní soubory Olšina a Morava. Divácky atraktivní ukázka sabrage představí, jak je možné otevřít šumivé víno šavlí, mečem či nožem.

„Letos jsme zvolili tradiční lidový program, aby dokreslil atmosféru pravého vinobraní. Návštěvníci se mohou těšit na tři krásné dámy z cimbálové muziky Iršava nebo na taneční vystoupení folklórních souborů Olšina a Morava. Netradičním a zajímavým prvkem je letos skupina Cimballica, která populární a filmovou hudbu zahraje v lidovém podání na cimbál,“ uvedl ředitel společnosti K3 Bohumín Karel Balcar.

Na vinobraní budou zastoupena tři velká vinařství, která dodávají kvalitní vína od předních vinařů z Moravy, ale také z Německa a Rakouska. K3 Bohumín vybrala pro své vinobraní jen spolehlivé dodavatele, kteří spolupracují s předními vinaři na Moravě. Chybět nebude ani tradiční burčák a jako už tradičně stánky s občerstvením.

Program:

14:00 slavnostní průvod
14:10 cimbálová muzika Iršava
15:10 folklórní soubor Morava
15:30 cimbálová muzika Iršava
16:30 vinařské soutěže + ukázka sabrage
17:00 kapela Cimballica
17:45 folklorní soubor Olšina
18:00 kapela Cimballica
18:50 folklorní soubor Olšina
19:05 kapela Cimballica

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků