Hlavní obsah
Bledulové království v Kostelci nad Orlicí. Foto: Václav Dvořák

Bledulové království v parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Park obklopující Nový zámek v Kostelci nad Orlicí je po roce opět v obležení návštěvníků, kteří chtějí vidět obrovské množství rozkvetlých bledulí. Někteří sem přijíždějí každoročně, aby se potěšili pohledem na posly jara, jiní zavítali do "bledulového království" úplně poprvé.

Bledulové království v Kostelci nad Orlicí. Foto: Václav Dvořák
Bledulové království v parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí

Mezi „nováčky“ se v neděli patřící ženám (8. března) zařadili i manželé Dvořákovi: „Byli jsme v kosteleckém parku poprvé a je to opravdu nádhera!“ hodnotil návštěvu Václav Dvořák za souhlasu manželky.

Jeho slovům se není co divit. Rozsáhlou část zámeckého parku v Kostelci nad Orlicí pokrývají právě v těchto dnech doslova závěje bledulí. Jejich bílé zvonečky - a jsou jich tu tisíce, spíše však statisíce - zabírají v zámeckém parku plochu zhruba jednoho hektaru a jsou v tomto množství opravdovou raritou, za kterou přijíždějí milovníci přírody a kytiček ze širokého okolí.

Připomeňme si tedy, že bledule jarní má svojí domovinu ve střední Evropě s přesahy do západní, jižní a východní části našeho kontinentu. V České republice se přirozeně vyskytuje ve vlhkých lesích a na vlhkých loukách od nížin až do hor.

Bledule však v Kostelci nad Orlicí nerozkvetly samy. Pozornost návštěvníků přitahují také velmi rozmnožené žlutě svítící talovíny, pokrývající rovněž obrovské plochy, dále petrklíče, sněženky, krokusy, irisy skalkové nebo čemeřice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků