Hlavní obsah
Barokní kostelíček Máří Magdalény. Foto: Anna Čelouchová

Barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy vstupuje do nové sezóny

Mníšek pod Brdy nedaleko Prahy nabízí výletníkům mnoho podnětů, inspirací a cílů. Není to jen zámek v centru města, ale i kostel na náměstí, stezka Káji Maříka, procházky přírodou nebo barokní areál Skalka na vrchu Rochota nad městem.

Barokní kostelíček Máří Magdalény. Foto: Anna Čelouchová
Barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy vstupuje do nové sezóny

Při příjezdu k Mníšku pod Brdy spatří návštěvník města mnoho dominant, věží a věžiček. Ta, která je ale vidět nejvýše a shlíží na všechno pod sebou, náleží kostelíku svaté Máří Magdaleny. Ten je nejstarší a nejcennější stavbou barokního poutního areálu na Skalce.

Byl vybudován počátkem posledního desetiletí 17. století známým stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem, uvnitř je omítka napodobující krápníkovou jeskyni a podlaha je osázena oblázky z Berounky. Proč to? Kostelík má totiž připomínat kapli a jeskyni na jihu Francie, kde podle legendy Máří Magdalena dlela na pokání.

Celý skalecký areál bývá dějištěm častých výstav, koncertů a kulturních akcí. Letošní sezóna se zahajuje o prvním dubnovém víkendu a už v neděli ve 14 hodin se chystá vernisáž výstavy studentských projektů a v 15 hodin velikonoční koncert. Součástí komplexu je kromě kostelíku také budova kláštera, poustevna nebo křížová cesta. Na Skalce se můžete projít nejen samostatně, ale o víkendech a svátcích i organizovaně s odborným výkladem.

Historie Skalky, stejně jako celého města, je neodmyslitelně spjata s majiteli mníšeckého zámku. Kdo na své náklady najal a poslal Kryštofa Dienzenhofera do Francie studovat plány tamější kaple? Servác Ignác z Engelsflussu, syn z rodiny stavitele zámku. Později započal na Skalce i s výstavbou dalších staveb, dokončení se ale již nedožil. V tom pokračovali jeho následovníci. Zbožná Benedikta Čejková z Olbramovic, příbuzná dalšího ze zámeckých pánů, nechala v 18. století zbudovat křížovou cestu a Skalka se pak stala známým poutním místem.

Hraběnka Čejková žila na zámku spolu se svou dcerou Terezií a zetěm Ignácem Unwertem, jež se pro změnu zasloužil o výstavbu kostela sv. Václava na náměstí. Při prohlídkách zámeckých reprezentačních sálů vám průvodce ukáže i jejich portréty, které jsou součástí obrazové galerie zachycující zástupce všech rodin, co kdy zámek obývaly.

Na zámku můžete kromě reprezentačních sálů navštívit i část se soukromými komnatami a o víkendech, svátcích a prázdninách absolvovat speciální kostýmované prohlídky. Už o velikonočních prázdninách ve čtvrtek 2. a v pátek 3. dubna se koná Prvorepubliková prohlídka pro zájemce o nedávnou historii, rodinám s dětmi je pak ve čtvrtek určena prohlídka Putování za zámeckými skřítky a v pátek Pohádková prohlídka s princeznou. Otevřeno je i Kouzelné sklepení s pohádkovými bytostmi.

Na výletě určitě dospělým i dětem notně vyhládne. Máte raději netradiční prostředí nebo táborový způsob obživy, který se hodí k výletům a turistice? Potom třeba můžete ochutnat čerstvé vafle v nově otevřené stylové kavárně na nádvoří zámku nebo si opéct buřtíka přímo nad městem a kochat se při tom krásným rozhledem. Na Skalce je připraveno ohniště, kde si buřta sami opečete podle své chuti. Je libo křupavý nebo středně propečený?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků