Hlavní obsah
Ostrava 10.4.2018 Veřejná generálka baletu. Divadlo Antonína Dvořáka. Sancho Panza: ReiMasatomi, Din Quijote: Petr Sýkora Foto: Josef Zajíc

Baletní inscenace Don Quojote se objeví na prknech Národního divadla moravskoslezského již potřetí

Minkusův komicky laděný balet Don Quijote podle románu Miguela Cervantese je jedním z nejpopulárnějších titulů světového baletního odkazu. V Ostravě na prknech NDM byla tato inscenace uváděna poprvé v roce 1989 v choreografii Alberta Janíčka, podruhé v choreografii Rafaela Avnikiana v roce 1999.

Ostrava 10.4.2018 Veřejná generálka baletu. Divadlo Antonína Dvořáka. Sancho Panza: ReiMasatomi, Din Quijote: Petr Sýkora Foto: Josef Zajíc
Baletní inscenace Don Quojote se objeví na prknech Národního divadla moravskoslezského již potřetí

V roce 2018 byl režií a choreografií pověřen šéfkou souboru baletu Národního divadla moravskoslezského Lenkou Dřímalovou Michal Štípa, sólista baletu Národního divadla Praha. Nositel Ceny Thálie 2005 za roli Alberta v baletu Giselle, tutéž cenu obdržel i v roce 2007 za hlavní roli v choreografii Petra Zuzky Sólo proti tři.

„Myslím si, že tento balet patří mezi klasiky klasik. Určitě je fajn, že se může najít spoustu komických míst a komických hereckých akcí. Řadí se samozřejmě do romantických baletů. Je to velký klasický balet a já jsem rád, že se na inscenaci mohu podílet,” řekl Michal Štípa při besedě v Knihcentru.cz Ostrava.

V choreografii Mariuse Petipy měl balet premiéru v Moskvě v roce 1869 a setkal se hned od počátku s velikým úspěchem. Hlavní dějová linka milostného příběhu o zakázané lásce Kitri a Basila se prolíná s líčením fantaskního světa Dona Quijota, který se vydal hledat společně se svým věrným Sanchem Panzou rytířská dobrodružství. Komediální příběh se stává záminkou pro nádherné temperamentní taneční dílo. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice.

Na jevišti Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě se při premiéře baletu Don Quijote, která se uskuteční 12. dubna od 18.30 hodin (druhá premiéra je na programu 14. dubna rovněž od 18.30), ožívá náměstí v Barceloně.

Přichází hospodský Lorenzo s dcerou Kitri, která otce prosí, aby jí koupil vějíř. Ten souhlasí pod podmínkou, že mu dívka s vějířem zatančí. Během tance se objevuje bohatý Gamacho. Je okouzlen krásou Kitri a žádá otce o její ruku. Lorenzo souhlasí. 

Přichází však lazebník Basil, který se dívce zamlouvá mnohem více. Tak začíná děj jednoho z nejslavnějších baletů světa. 

Libreto: Maruis Petipa, Alexandr Gorskij. 

Choreografie: Michal Štípa.

Scéna: Aleš Valášek.

Kostýmy: Roman Šolc.

V hlavních rolích se představí: Don Quijote: Petr Sýkora / Jan Kolda, Sancho Panza: Rei Masatomi / Takafumi Tamagawa, Kitri / Lilie: Sawa Shiratsuki / Michaela Vápeníková, Basil: Koki Nishioka/ Sergio Méndez Romero, Mercedés / Růže: Shino Sakurado / Aglaja Sawatzki, Espada: Stéfanie Aubry / Stefani Pietragalla, Camacho: David Janošek / Matthias Kastl, Otec Lorenzo: Jiří Sedláček / Rodin Zelenkov a řada dalších tanečníků, ale i činoherců.

Hudebního nastudování se ujal Adam Sedlický.

Repríza se bude konat 19. dubna v Divadle Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků