Hlavní obsah

O druhé adventní neděli jsou přípravy na Vánoce v plném proudu

Novinky, das

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Druhá adventní neděle (zvaná také bronzová) nás upozorňuje na to, jak rychle ubíhá čas. Štědrý den se kvapem blíží. Zbývá již jen krátká doba na vánoční přípravy. Na shánění dárků, pečení cukroví a předvánoční úklid.

Foto: Profimedia.cz

Druhá adventní neděle

Článek

Druhou adventní neděli nebo také Bronzovou neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Je tak ideální čas pro uctění všech vztahů minulých, současných i směřujících do budoucna. Hospodyňky začínají péct vánoční cukroví. Podle tradic by mělo jít o devět či dvanáct druhů, k uctění každého měsíce v roce.

Význam a tradice adventu

Vánoce

Tradice pečení cukroví

Historie pečení cukroví sahá až do 16. století, kdy jej pekli pohané, aby ochránili rodinu, zvířata, ale i dům před temnými silami. Vánoční cukroví totiž dle nich mělo tajemnou moc a vázalo se k němu mnoho rituálů, mýtů a pověr.

Například podle pověr je důležité dávat pozor jak při přípravě těsta, tak při samotném pečení. Když hospodyňka cukroví spálí, čeká ji vážná nemoc, naopak, když se jí podaří, znamená to v příštím roce hodně zdraví.

První adventní nedělí nadešel čas rozjímání a příprav

Vánoce

Nejčastěji mělo cukroví tvary zvířátek, jež symbolizovaly zvířata v chlévě, a pak kuliček, které symbolizovaly slunce. Cukroví bylo věšeno na ovocné stromy, aby v příštím roce plodily ovoce, dále pak na domy, aby se v nich drželo štěstí, a chlévy, aby zvířata prospívala. Zbylé cukroví se rozdalo mezi příbuzné.

Dříve se ale peklo cukroví úplně jinak. Ve většině případů bylo tvořeno ze sušeného ovoce a medu. Mouka i cukr byly příliš drahé, a tak se z nich pekly maximálně medové perníčky. Za vánoční cukroví byly ale považovány i vánočky.

Upečte si staročeské podvodnice s cukrářem a kadeřníkem Janem Jirkou

Vánoce

Výzdoba pomocí jmelí či cesmíny a břečťanu

V době adventu si lidé rádi zdobí svoje domovy jmelím, které má podle tradice přinášet štěstí a požehnání do domu, podle Keltů také plodnost. Políbení pod větvičkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do příštích Vánoc. V zemích s keltskou tradicí se k adventní a vánoční výzdobě používá také cesmína a břečťan, které mají chránit domov před čarodějnicemi a zlými duchy.

Podle jedné z legend bylo kdysi jmelí stromem, z jehož dřeva Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech jej Římané porazili, aby z něj pro Ježíše zhotovili kříž. Strom pak hanbou seschl do malých keříků a přeměnil se v rostlinu, zahrnující lidi kolem sebe dobrem. A stejně jako jsou věřící částečně živi z Kristova těla, i jmelí žije zčásti z jiných stromů.

Foto: Novinky

Jmelí je tradičním symbolem Vánoc již řadu let.

Věřilo se, že jmelí chrání před ohněm, a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Podle Keltů také zajišťovalo plodnost, odtud plyne tradice líbání pod jmelím.

Ve středověku se jmelí používalo i v lidovém léčitelství. Dnes jeho účinků využívá i moderní medicína, a to k výrobě léčiv na aterosklerózu, protože obsahuje látky snižující krevní tlak a podporující rozšiřování cév.

A kde jmelí roste? V korunách opadavých listnatých stromů, nejčastěji na topolech, lípách, akátu či na jabloních. Na každém stromě, na kterém cizopasí, přitom vypadá jinak. Z lípy bývá placaté, s drobnými listy. Nejhezčí keříky rostou na topolu, bývají to velké, výstavní, trojrozměrné koule.

Tento rostlinný parazit není na svém hostiteli úplně závislý. Fotosyntézou si vytváří živiny, potřebuje tedy pouze vodu a minerály. Jmelí je téměř nezničitelné, umírá až se svým hostitelem. Třeba na cedrech můžeme najít jmelí staré i čtrnáct století.

Cesmína vynikne ve svátečních dekoracích i v zahradě

Zahrada

Semena jmelí rozšiřují ptáci trusem nebo vyvrhnutím z volete spolu s jinými nestrávenými látkami. Ze semene vyroste v květnu klíček, který má jedinou touhu. Musí uniknout slunci a schovat se do štěrbin kůry. Tam setrvá až do příštího roku, kdy z něj opadne obal. Klíček pak začne prorůstat kůrou do dřeva, ze kterého čerpá mízu.

Z pupenu vyrostou v druhém roce pouze dva listy, ve třetím roce pak z každého listu vyraší nová větévka se dvěma listy na koncích. Každý rok přibude lodyze jedno rozvětvení, proto můžeme na Vánoce velmi přesně odhadnout stáří rostliny, kterou máme doma. Květy se objevují ve čtvrtém roce.

Zeleného jmelí je v přírodě jen asi deset až patnáct procent. Málokterý strom totiž dokáže poskytnout tomuto parazitovi tolik mízy, aby si dokázal vyrobit dostatek zeleného chlorofylu. A tak je většina rostlin jmelí žlutozelená. Lidé si myslí, že to je stará rostlina, ale není tomu tak. Je to jeho přirozená barva.

Vánoční zvyky a tradice, které navodí tu pravou sváteční atmosféru

Vánoce

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám