Hlavní obsah
Den díkůvzdání je jedním z nejvýznamnějších státních svátků ve Spojených státech. Foto: Profimedia.cz

Den díkůvzdání je oblíbený americký svátek, který se pomalu zabydluje i u nás

Den díkůvzdání neboli „Thanksgiving Day“ je jedním z nejvýznamnějších státních svátků ve Spojených státech amerických. Jeho historie sahá do dob, kdy mnohá území ještě vlastnili indiáni. Tento podzimní svátek již tehdy oslavoval sklizeň a úrodu. Dnes je především o rodinném setkání, což letos kvůli koronavirové pandemii dostává zcela jiný rozměr.

Den díkůvzdání je jedním z nejvýznamnějších státních svátků ve Spojených státech. Foto: Profimedia.cz
Den díkůvzdání je oblíbený americký svátek, který se pomalu zabydluje i u nás

Původně prezident Abraham Lincoln zamýšlel tento svátek jako oslavu americké jednoty, ale dnes je to především o rodinném setkávání.

Termín současného Dne díkůvzdání byl stanoven až v roce 1941 prezidentem Franklinem D. Rooseveltem. Bylo rozhodnuto, že oslava připadne vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu, letos tedy připadá na 26. listopadu.

Co všechno patří k tomuto svátku?

Oslava vrcholí vždy večeří u velikého stolu. Peče se k této příležitosti veliký krocan, aby nasytil celou rodinu.

Upéct a dobře připravit krocana, aby byl šťavnatý a nebyl vysušený, je docela oříšek. Takový pořádný krocan totiž váží osm až 14 kilogramů. Musí se naplnit nádivkou, a protože je velký, nepočítejte s množstvím nádivky jako do našeho „českého“ kuřete.

Nádivky je třeba 2-5 kilo a nemají v ní chybět tyto ingredience: francouzský chléb, vlašské ořechy, cibule, celer, máslo, zelené jablko, rozinky, zelené olivy, vývar, sekaná petrželka, šalvěj, sůl, pepř a vejce. Celý krocan se peče při mírné teplotě okolo 6-7 hodin.

Krocan se na sváteční tabuli zásadně servíruje vcelku. Nejdůležitější osobě u stolu se dostane pocta „porcování upečeného krocana“ přímo před zraky hostů. Většinou se jedná o majitele domu, kde se oslava pořádá, někdy je zvolen manžel hospodyně, která krocana připravovala.

Hospodyně, která vše pekla a připravovala, nikdy neporcuje. Práce již měla dost, ale stará se o hosty, aby se dobře bavili. Navozuje různá společenská a rodinná témata, přičemž se každému hostu musí věnovat rovnoměrně.

Bohužel letos si tyto oslavy ani ve Spojených státech mnoho lidí neužije, protože v mnoha oblastech celého světa stále platí mnohá omezení spjatá s pandemií koronaviru, která setkávání velkých rodin v podstatě zakazují.

Na oslavy již několik let navazuje i tzv. Černý pátek (Black Friday)

Jedná se o velké slevové akce ve všech obchodech a supermarketech po celých Spojených státech. Na tuto tradici navázaly i české online obchody, ale mnohdy se jedná spíše o marketingový tah.

Slevy u nás nikdy nejsou takového rozsahu, jak je tomu právě ve Spojených státech. Nicméně pokud tomu věnujete čas, určitě nějaké výhodnější nákupy díky těmto slevám získáte.

V každém případě si vždy na srovnávači zboží, jako je například Zboží.cz, nejprve zjistěte, jaké jsou ceny i v jiných obchodech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků