Hlavní obsah
Mikulášskou tradici dodržuje 79 % rodin. Foto: Profimedia.cz

Adventní období pro děti začíná Mikulášem

Tradice adventního období pro české děti začíná 5. prosince. Tedy dnem, kdy do ulic měst a vesnic vyrazí Mikuláš s čerty a anděly. Děti se na Mikuláše a jeho družinu velmi těší, i když čerti dokážou některé pěkně postrašit.

Mikulášskou tradici dodržuje 79 % rodin. Foto: Profimedia.cz
Adventní období pro děti začíná Mikulášem

Mikulášskou tradici dodržuje 79 % českých rodin. Odměnu od Mikuláše si musí 44 % dětí zasloužit přednesením básničky nebo písničky, ve 29 % českých rodin děti dostanou v balíčku i brambory či uhlí za zlobení. Vyplynulo to z průzkumu značky Oreo.

Většina dětí píše Ježíškovi

Mezi dalšími oblíbenými tradicemi se stále drží psaní dopisů Ježíškovi. V rodinách s dětmi od šesti do dvanácti let posílá dopis se svým přáním téměř 90 % dětí. 78 % z nich dává dopis za okno a 10 % dětí posílá dopis poštou. Svá přání Ježíškovi nepíší pouze ty děti, které na něj už nevěří. Ve třech procentech rodin se tato tradice vůbec neujala a dopis Ježíškovi se nikdy neposílal.

Samotné Vánoce a Štědrý den jsou provázené mnoha zvyky. Jednou z nejoblíbenějších tradic je strojení vánočního stromečku. Ten zdobí 75 % rodin, 80 % z nich to vnímá jako celorodinnou aktivitu, do které zapojují i děti.

Přes rychlé životní tempo a nabídku hotového cukroví si spolu s dětmi upeče a ozdobí své vlastní vánoční cukroví 76 % rodičů. Pečení vánočních dobrot je doménou žen, nicméně zapojuje se do něj i 63 % mužů.

Nejsilnější pozici mezi tradicemi Štědrého dne má sledování pohádek. Na tolik oblíbené české pohádky se ve sváteční den dívá s dětmi 84 % Čechů. Tradiční štědrovečerní večeři s kaprem a bramborovým salátem si pak dopřává 79 % rodin, 70 % dětí si na Štědrý den vezme poslední odměnu z adventního kalendáře a v 63 % rodin se rozsvěcuje adventní věnec či se zapalují prskavky.

Vánoční koledy, půst a zlaté prasátko

Více než polovina Čechů si na Štědrý den zazpívá vánoční koledy. Mezi staročeskými tradicemi vede rozkrojení jablíčka, hvězdičku štěstí v jablku na Vánoce hledá 42 % rodin. Necelá třetina Čechů stále drží půst, aby viděla zlaté prasátko, pětina českých rodin si pouští lodičky z ořechových skořápek. Tradici lití olova dnes dodržuje pouze 5 % českých rodin, a přestože jsou Vánoce významným křesťanským svátkem, do kostela na mši s dětmi zajde jen 9 % dotázaných.

Klesající popularita některých starých zvyků ale rozhodně neznamená, že by Češi vnímali rituálnost Vánoc méně. K nedodržování žádných vánočních tradic se nepřiznal ani jeden z 670 respondentů průzkumu, kterými byli rodiče s alespoň jedním dítětem ve věku od 6 – 12 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků