„Kostýmy Mikulášů, andělů i čertů se půjčují každoročně, je o to opravdu velký zájem. Většinou to funguje způsobem, kdo dřív přijde, ten dřív půjčí,“ řekl Novinkám Jakub Cihla, který je manažerem půjčovny kostýmů v Praze.

Nejžádanějším půjčovaným kostýmem je Mikuláš, jehož cena začíná na 650 Kč. Převlek se obvykle skládá z bílé košile, červeného zdobeného roucha a mitry. Rozdíly jsou poté v dekoracích a v odstínech. Doplňky je zapotřebí koupit samostatně.

Půjčovné za kostým anděla začíná na 350Kč.

Půjčovné za kostým anděla začíná na 350 Kč.

FOTO: Novinky

„Co se týče andělů, tak máme několik druhů kostýmů. Většinou se jedná o zdobené bílé šaty se zlatým lemováním. K tomu je obvykle svatozář a křídla, ale můžete také narazit na kostým, kde budou doplňky pouze k prodeji. Cena půjčovného začíná na 350 Kč za den,“ pokračoval Cihla.

Kostýmy čertů bývají k dispozici i v dětském provedení, obvykle se jedná o chlupaté kombinézy s ocasem, čertovskou vestu a čepici s rohy. Půjčovné začíná na 850 Kč. Všechny kostýmy se dají také koupit, jejich cena je v takovém případě mnohem vyšší.

Tradice oslav svatého Mikuláše je zachovaná nejen v Česku, ale i v ostatních evropských státech. Rozdíly bývají obvykle v doprovodu Mikuláše, například v Německu místo čerta chodí Knecht Ruprecht. V Rakousku, Bavorsku nebo v Maďarsku se po boku Mikuláše objevuje strašidelný Krampus, jehož masky vzbuzují respekt i u dospělých.