Prvoplánově se ženy šperky nesnažily upoutat okolí, jejich funkce byla čistě praktická. Předchůdce dnešních broží držel ženám na těle kusy textilií jakožto improvizovaného oděvu.

„Zlatnictví, respektive výroba šperků patří mezi nejstarší řemesla vůbec. Lidé se zdobili a chtěli se líbit či odlišovat již od pravěku. Nejdříve přírodními plodinami a kůží, později se začali zdobit i zlatými a stříbrnými ozdobami. Zlatníci vyráběli šperky již ve starověkém Egyptě, Mezopotámii, staré Persii, Číně. Překrásné šperky se dochovaly i z antického Řecka. Vyjadřovaly moc a váženost člověka ve společnosti, ale od nepaměti byly a stále jsou hlavně symbolem lásky, úcty a díků,” říká retail manažerka české klenotnické značky ALOve Andrea Beranová.

Lidé nejčastěji kupují šperky s diamanty, které symbolizují nejen kvalitu, luxus, krásu, lásku a vášeň, ale vyjadřují i věčnost. Diamantové šperky jsou zároveň také vhodnou investicí a tudíž v takovém dárku lze perfektně skloubit krásné s užitečným.

Lidé nejčastěji kupují šperky s diamanty, které symbolizují nejen kvalitu, luxus, krásu, lásku a vášeň, ale vyjadřují i věčnost. Diamantové šperky jsou zároveň vhodnou investicí, tudíž u takového dárku lze perfektně skloubit krásné s užitečným.

FOTO: ALOve

Kleopatra se zdobila hady

Prvními materiály, ze kterých se ozdoby zhotovovaly, byly především ty, které se daly snadno získat. Šlo tedy především o přírodní druhy, tedy kosti, dřevo, zvířecí i lidské zuby, kamínky, ale i hlínu a kůži. Teprve později je vystřídaly kovy. Železo a měď brzy střídalo luxusnější zlato a stříbro. Zdokonalovaly se techniky a s nimi stoupala i atraktivita a zdobnost šperků.

Tip pro pány: Chystáte se svou milou požádat o ruku? Romantická atmosféra Vánoc je k tomu přímo ideální. Vybírejte z široké nabídky zásnubních prstenů. Nosí se stříbro, zlato i platina. Levnější variantu nabízí prstýnky se zirkony.

Tip pro pány: Chystáte se svou milou požádat o ruku? Romantická atmosféra Vánoc je k tomu přímo ideální. Vybírejte z široké nabídky zásnubních prstenů. Nosí se stříbro, zlato i platina. Levnější variantu nabízejí prstýnky se zirkony.

FOTO: Klenotnictví Rýdl

„Historie šperku jako okrasného prvku je velmi dlouhá. Už v roce 46 před naším letopočtem dorazila egyptská královna Kleopatra do Říma ozdobena šperky ve tvaru hada, který fascinuje civilizace napříč historií téměř 2700 let jako symbol moudrosti a znovuzrození. I dnes jsou hadi velmi častým a oblíbeným motivem používaným na různých typech šperků,” říká Andrea Marešová, marketingová manažerka společnosti Bulgari.

Zimní kolekci značky Pandora dominují modré tóny a barvy připomínající zimu.

Zimní kolekci značky Pandora dominují modré tóny a barvy připomínající zimu. Mezi ženami jsou velmi oblíbené korálky této značky, které se navlékají na náramek. Žena si tak může svůj šperk dotvořit podle svého vkusu, stylu i momentální nálady. O to cennější pak je, když od svých blízkých dostane něco, co může nosit stále u sebe.

FOTO: Pandora

Dyrberg Kern charakterizuje nadčasovost a smysl pro design. Jsou vhodné především pro moderní ženu 21. století.

Značka Dyrberg Kern charakterizuje nadčasovost a smysl pro design. Její šperky jsou vhodné především pro moderní ženu 21. století. Dominují především velké plochy, kameny, hodně chladné oceli, zlaté i růžové zlato. Většina šperků je spíše více nápadná, i milovnice minimalismu si ale vybere.

FOTO: Dyrberg Kern

Dnes je tomu ale jinak. Šperky se zdobíme, odvádíme pozornost od problematických partií, chceme se líbit, nebo zkrátka a dobře milujeme doplňky. Co se šperku týče, rozhodně jako dárek neurazí. Volit můžete dle finančních možností.

Je možné volit i levnější varianty doplňků, které sice neobsahují zlato a drahé kameny, nicméně pokud jsou nošeny s citem a elegancí, mohou vypadat více než luxusně.

Bulgari je velmi dobře známá firma specializující se na luxusní šperky s drahokamy.

Bulgari je známá firma specializující se na luxusní šperky s drahokamy.

FOTO: Bulgari

Ženy nejvíce dostávají prsteny, náušnice si kupují samy

Společně se zdobností šly ruku v ruce i vánoční dárky, nebo dárky obecně. Podle Erica Halady z klenotnictví Halada jsou nejdarovanějším kamenem diamanty, dále jsou žádané safíry a smaragdy.

„Co se týče barev, stále převažuje bílé zlato, žluté zlato ale zažívá comeback a je stále více žádanější,” dodává Halada a říká, že muži ženám nejčastěji kupují prsteny, zatímco ženy samy sebe obdarovávají náušnicemi.

Klenotniství Halada sleduje rostoucí trend barevných drahých kamenů. ve svých kolekcích kombinují i stříbro se zlatem.

Klenotnictví Halada sleduje rostoucí trend barevných drahých kamenů. Ve svých kolekcích kombinuje také stříbro se zlatem.

FOTO: Halada

Je investiční diamant vhodným dárkem?

Už jste slyšeli pojem investiční diamant, ale stále přesně nevíte, o co se jedná? Vězte, že tímto drahým kamenem můžete vyřešit hned dvě věci: hodnotnou investici i dárek.

Investiční diamantové šperky se obvykle vyznačují tím, že obsahují minimálně jeden velký kámen (obvykle bílý nebo barevný diamant, ale výjimečné nejsou ani safíry, rubíny a další drahokamy). Jejich design je spíše nadčasový.

Prsteny s růžovým, žlutým, modrým a bílým diamantem.

Prsteny s růžovým, žlutým, modrým a bílým diamantem jsou výsadou luxusu značky Alo. Jejich cena je samozřejmě vysoká, nicméně z hlediska investice se jedná o opravdu chytře zvolený dar.

FOTO: Alo Diamonds

„Investiční diamantový šperk má oproti samotnému investičnímu diamantu tu výhodu, že jeho cenu neurčuje pouze aktuální hodnota suroviny na světových trzích. Na jeho hodnotě se, stejně jako u ostatních uměleckých děl, spolupodílí design a jedinečné zpracování od odborníků z renomovaných dílen,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel klenotnictví Alo Diamonds.

Investiční šperky se vyrábějí ručně podle osobitého a promyšleného návrhu buď v jednotlivých kusech, nebo v malých sériích. A právě Vánoce jsou vhodnou příležitostí pořídit takovýto šperk jako dárek, který přinese obdarované radost, a současně jsou v něm dobře uložené peníze.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: