Po dvou desetiletích moderního zdobení opět přichází do módy prvky a dekorace, které pamatují naši rodiče i prarodiče. Co se barevnosti týče, dominují barvy tyrkysová, fialová, žlutá, zlatá, růžová, metalická fialová, zlatozelená a zelená v mnoha různých odstínech.

Mezi nejoblíbenější a nejznámější typ ozdob patří klasické skleněné koule z polévaného skla dozdobované stříbřitým prachem, který evokuje atmosféru zasněžené krajiny.

Zatímco v sedmdesátých letech se koule vyráběly výhradně ze skla, dnes jsou nezřídka nahrazovány umělou hmotou. Ta je ovšem od originálu k nerozeznání a navíc je praktičtější, nehrozí, že by se ozdoby rozbily.

K dozdobení stromečku jsou určeny girlandy – tenké a lehké vánoční řetězy, které se vyrábí podobně jako ozdoby v odstínech fialové, tyrkysové a zelené.

Zvířátka a mochomůrky ano, ale nesmí jich být moc

Pro odvážnější a hravější jedince jsou určeny specifické ozdoby, které znázorňují například zvířata. Oblíbené jsou také retro mochomůrky z polévaného skla sypané vrstvou hvězdného stříbřitého prachu a domečky vyráběné obdobnou technikou.

„Cenové relace ozdob jsou příznivé, jednotlivé kusy stojí od padesáti do sto padesáti korun, tady už se ovšem jedná o luxusnější kousky,“ říká Jana Kuperová, majitelka společnosti Edekor, která se specializuje právě na prodej vánočních dekorací a ozdob všeho druhu.

Podle jejích slov je u zákazníků v oblibě široká škála vánočních dekorací, zmíněné retro ozdoby nevyjímaje. Radí také, že zdánlivě nesourodé prvky se dají vkusně nakombinovat, nemělo by jich být ale na stromku přespříliš. Celkově by pak výsledný efekt mohl působit přeplácaně.