Hlavní obsah
Hnutí Pegida má nejsilnější podporu v Drážďanech. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Pegida - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu

Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) je německá občanská iniciativa založená v říjnu roku 2014 v Drážďanech, která organizuje demonstrace proti islamizaci Německa. Počet účastníků těchto protestů postupně narůstal, v současnosti má na Facebooku více než 200 tisíc příznivců.

Hnutí Pegida má nejsilnější podporu v Drážďanech. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Pegida - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu

Původním zakladatelem Pegidy je Lutz Bachmann, který byl odsouzen na dva roky za obchodování s drogami, díky čemuž sám nesmí volit ani zastávat veřejný úřad. Iniciativa kritizuje zejména německé migrační zákony a přístup tamních politiků k migrační krizi. Ti, podle jejího názoru, stále více ustupují muslimské menšině, která se podle jejího názoru, neustále odmítá integrovat.

Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Hnutí rovněž vystupuje proti přestavbám německých škol a nemocnic na ubytovny pro muslimy, proti šikaně německých dětí ze strany těch muslimských a proti návrhům německých představitelů týkajících se zpěvu islámských písní o Vánocích, které podle Pegidy představují zradu křesťanských tradic a „německých hodnot“.

Sympatizanti iniciativy byli také proti zobrazování černošských dětí na obalech čokolád Kinder. Jak se však později ukázalo, nejednalo se o protežování uprchlíků, ale o speciální edici čokolád zobrazující dětské snímky německých fotbalových reprezentantů, z nichž mnozí mají rodiče mimoevropského původu. [celá zpráva]

Na obalech čokolády se objevily dětské fotografie nynějších německých fotbalových reprezentantů, mezi nimi i Jéroma Boatenga (vpravo) a Ilkaye Gündogana.

Foto: Profimedia.cz

Někteří němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merkelové, hnutí odmítají jako xenofobní a podněcující k nenávisti. Pravicoví extrémisté však tvoří pouze zlomek z celkového počtu účastníků demonstrací a jednotlivá shromáždění nejsou otevřeně xenofobní a násilná. Samotná Pegida tvrdí, že němečtí politici proti ní využívají sdělovací prostředky, které o uskutečněných protestech podávají zkreslené až lživé informace.

Z významných německých celostátních stran má Pegida podporu pouze u Alternativy pro Německo (AfD). V červnu roku 2016 členové hnutí založili vlastní politickou stranu s názvem Svobodná lidová strana pro přímou demokracii (FDDV), za níž chtějí kandidovat ve volbách do Spolkového sněmu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků