Hlavní obsah
Marta Bayerová na snímku z roku 2008. Foto: Dorian Hanuš, Právo

Marta Bayerová je bývalá poslankyně a senátorka za KSČM. Působila i jako znojemská zastupitelka. Po neshodách se jí v roce 2014 rozhodlo okresní sdružení KSČM vyloučit ze strany.

Marta Bayerová na snímku z roku 2008. Foto: Dorian Hanuš, Právo
Marta Bayerová

Bayerová se narodila v roce 1956 ve Znojmě, kde také absolvovala gymnázium. Později vystudovala na vysoké škole obor matematika-fyzika, který pak bezmála dvacet let učila na gymnáziu.

Ke komunistům vstoupila ve svých 19 letech, v roce 1981 se stala členkou národního výboru a později také zastupitelkou Znojma.

Když byla v roce 1998 zvolena zástupkyní starosty, opustila pedagogickou činnost a začala se plně věnovat politice. V roce 2002 byla zvolena do Poslanecké sněmovny, kde působila jako místopředsedkyně výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Zvolená do Sněmovny byla i v roce 2006.

V roce 2008 se probojovala do Senátu, kde stala pracovala ve výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Zvolení předcházely značné nepříjemnosti. Bayerová na policii oznámila, že ji kdosi bombarduje výhrůžnými a urážlivými e-maily, které souvisely především s její stranickou příslušností. Kromě toho tou dobou neznámý ženský hlas obvolával znojemské obyvatele a vyhrožoval těm, kteří prozradili, že dají svůj hlas právě Bayerové. Na internetu se pak objevil duplikát jejích osobních stránek se zavádějícími informacemi.

Senátorský mandát neobhájila

Při pokusu o obhajobu senátorského mandátu v roce 2014 okresní ani krajská organizace KSČM nedoporučila její kandidaturu. Podporu získala Bayerová až od ústředí v Praze.

Přesto neuspěla. V prvním kole obdržela jen 12,4 procenta hlasů a skončila na čtvrtém místě. Vliv zřejmě mělo i to, že se okresní znojemská organizace KSČM rozhodla ve volbách podpořit vlastního nezávislého kandidáta.

Bayerová se ve stejném roce pokoušela získat i křeslo v zastupitelstvu Znojma. Kvůli neshodám s vlastní stranou však kandidovala za místní sdružení Občané městu Znojmu, které nakonec získalo jen pár procent. Po volbách se rozhodlo okresní sdružení KSČM Bayerovou vyloučit ze strany.

Po skončení politické dráhy se Bayerová vrátila zpátky k výuce na znojemském gymnáziu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků