Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky.cz, Reuters

Paříž zažila 13. listopadu 2015 nejhorší atentáty ve své historii. Útoky na několika místech města si vyžádaly 130 obětí a 350 zraněných. Následoval hon na strůjce, část jich byla zabita za týden, poslední přeživší útočník Salah Abdeslam byl dopaden až 18. března v Bruselu.

Foto: koláž Novinky.cz, Reuters
Atentát v Paříži

Francie žila ve strachu z atentátů od začátku roku 2015.

7. ledna bratři Chérif a Saïd Kouachiovi zabili dvanáct lidí. Vnikli do sídla satirického časopisu Charlie Hebdo, kde se zrovna konala redakční porada a postříleli deset členů redakce včetně proslulých karikaturistů Cabua, Tignouse, Wolinského, Honorého a Charba, který byl šéfredaktorem týdeníku. Hon na ně trval dny. Podařilo se je zlikvidovat v tiskárně, mezitím ovšem další útočník Amedy Coulibaly vtrhl do pařížského obchodu s košer potravinami Hyper Cacher, kde držel dvě desítky rukojmích, z nichž čtyři zabil.

Neúspěšný útok ve vlaku

Před hrozbou dalšího útoku varoval na konci srpna francouzský prezident Francois Hollande po nepovedeném útoku v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterdamu do Paříže.

Maročan Ajjúb Chazzaní v něm 21. srpna 2015 začal střílet z automatu, ale zneškodnili ho američtí vojáci Anthony Sadler a Aleck Sharlatos, kteří byli ve Francii na dovolené a Brit žijící ve Francii Chris Norman. Muži nejprve zaslechli výstřel, pak slyšeli, jak někdo nabíjí zbraň na záchodě. Když vyšel, vrhli se na něj.

Ajjúb Chazzaní

Foto: Profimedia.cz

Maročan žil od roku 2007 ve Španělsku a tamní úřady ho sledovaly kvůli radikálním názorům. Byl i v pozornosti francouzských a belgických agentů. V květnu 2015 se pokusil dostat do Sýrie.

Atentáty v Paříži

Nejkrvavější útoky zažila Paříž v pátek 13. prosince, kdy se jedna skupina atentátníků odpálila u vchodů na fotbalový stadión, další střílela po návštěvnících restaurací a třetí zmasakrovala návštěvníky koncertu americké skupiny Eagles of Death Metal v klubu Bataclan. Celkem si vyžádaly 130 mrtvých a 350 zraněných.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Fotbalový stadión Stade de France

Prvním terčem byl národní fotbalový stadión, kde se hrál mezistátní přátelský zápas v kopané mezi Německem a Francií, jemuž přihlíželi francouzský prezident Francoise Hollande a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Jednomu atentátníkovi neumožnili vstup na stadion, protože měl u sebe výbušniny. Proto se ve 21:20 odpálil hned u místa kontroly, kde zabil jednoho kolemjdoucího. O deset minut později zaútočil u jiného vchodu další sebevražedný atentátník. Třetí se odpálil ve 21:53 u nedalekého rychlého občerstvení.

Po druhém výbuchu bezpečnostní složky evakuovaly Hollandeho, ale z důvodu obav paniky diváků nebyl zápas přerušen. Po dohrání zápasu, ve kterém Francie zvítězila 2:0, podržela policie fanoušky, jichž bylo na 80 tisíc, na hrací ploše a evakuace probíhala v menších skupinkách. Hráči německého týmu přenocovali na stadiónu a jejich francouzští protihráči zůstali ze solidarity na stadiónu také.

Později byli útočníci identifikováni jako Bilal Hadfi, Ahmad al-Mohammed a M al-Mahmod.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků