Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo

V cestovním ruchu je ohroženo 180 tisíc pracovních míst, tvrdí šéf CzechTourism

V cestovním ruchu klesnou v letošním roce příjmy o 142 miliard korun. Kvůli tomu by mohlo přijít o práci až 180 tisíc lidí. V České televizi to v pátek řekl ředitel CzehchTourism Jan Herget. Krize se nejvíce dotkne Prahy a Karlových Varů, kam jezdí primárně cizinci. Zasáhne také cestovní kanceláře. Na jejich podporu se navíc podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže zapomnělo.

Ilustrační foto Foto: Bohuslav Borovička, Právo
V cestovním ruchu je ohroženo 180 tisíc pracovních míst, tvrdí šéf CzechTourism

„Ztráta z původních 300 miliard korun, které jsme utržili v loňském roce, bude nějakých 142 miliard. Téměř tak ztratíme polovinu z obratu. Celkem je kvůli tomu ohroženo 180 tisíc pracovních míst,“ uvedl Herget.

Podle něho by mohl přes 92 miliard korun zajistit domácí cestovní ruch. Z analýzy CzechTourism totiž vyplývá, že Češi po republice cestovat chtějí. Na dovolenou nebo na výlet v tuzemsku se chystá 97 procent z nich.

„Budeme se snažit nalákat ale také turisty z okolních zemí, jako je Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko nebo Holandsko,“ dodal Herget. Nepočítá ale s tím, že se podaří přilákat cizince z Ameriky a Asie.

Za noc v hotelu vstup zdarma

Největší propad podle něho zaznamenají města, kam jezdí výhradně cizinci. „Ti jezdí do Prahy a Karlových Varů. Tato města mají navíc nejvíce hotelů a bude tam největší problém,“ tvrdí Herget.

Na takovou situaci se snaží reagovat v Praze radní pro kulturu Hanka Treštíková (Praha Sobě).

Vytvořila projekt, díky kterému získají lidé za každou noc strávenou v pražském hotelu volný vstup například do muzeí, na památky nebo do zoo. Vybrat si mohou i z celé řady komentovaných prohlídek. Projekt cílí primárně na Čechy.

Papež: Na cestovky se zapomnělo

Krizi zažívají ale také cestovky. Papež v ČT uvedl, že ministerstva zapomněla na jejich podporu. „Na nás se pořád myslí, ale nikam to nevede,“ uvedl Papež.

Zmínil, že například ministerstvo pro místní rozvoj podporuje hotely bez toho, aniž by to konzultovalo s asociací.

„Je tu například návrh, že hotely budou mít 10 procent DPH a cestovky 21 procent. Pokud budeme mít 11 procent rozdíl v DPH, tak nemá nikdo důvod si u nás něco kupovat. Budeme totiž o 11 procent dražší hned na začátku,“ vysvětlil Papež.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků