„Na tísňovou linku 112 oznámil v neděli o půl čtvrté ráno muž ze Šumperska, že jeho kamarádka odjela do Bulharska se svým přítelem a dostala se do problémů. Hovor přebírala zkušená operátorka, která od muže zjistila, co se stalo, a také telefonní číslo na čtyřiadvacetiletou Češku, se kterou se následně spojila,“ uvedla mluvčí.

Mladá žena podle ní bydlela u přítele v Bulharsku, ten ji však fyzicky napadl a vyhnal z domu. Žena se ocitla na ulici bez osobních dokladů pouze s drobnou hotovostí a nabitým mobilním telefonem.

Ohrožoval ji neznámý muž

„Chtěla se dostat na letiště, jenže cestou narazila na staršího muže, který zřejmě neměl čisté úmysly. Nabídl jí odvoz osobním autem na letiště, ale vydal se na opačnou stranu. Zastavil až před domem a ženu v autě zamkl. Z vozidla se jí podařilo utéct a před mužem, který ji pronásledoval se skrýt v koruně stromu. Následně zavolala svému kamarádovi do Čech na Šumpersko,“ konstatovala Hacsiková.

Mladá žena byla v šoku a ve stresu, neuměla bulharsky ani žádný světový jazyk, vůbec nevěděla, kde se nachází. Sama bloudila temnými ulicemi a hledala pomoc. Právě nabitý mobilní telefon ženu zachránil.

Hasičům se podařilo lokalizovat místo, kde se mladá žena v Bulharsku nacházela.

Hasičům se podařilo lokalizovat místo, kde se mladá žena v Bulharsku nacházela. Foto HZS Olomouckého kraje

FOTO: Miroslav Hradil, Právo

„Operátorka tísňové linky 112 se s ní spojila, nadiktovala jí telefonní číslo na české velvyslanectví a opětovným dotazem zjišťovala, jestli se žena dovolala. Té se to bohužel vzhledem k noční hodině nepodařilo. S operátorkou proto zůstala ve spojení, ta ji uklidňovala a společně se snažily zjistit, kde se žena nachází. Mezi tím probíhalo na operačním středisku HZS Olomouckého kraje kolektivní řešení celé události a komunikace v angličtině s tísňovou linkou 112 v Bulharsku,“ poznamenala mluvčí.

Žena neuměla azbuku

Celou situaci komplikovalo to, že mladá Češka neuměla azbuku. „Všechny nápisy, které po cestě objevila, pravidelně hlásila operátorce tísňové linky, která s ní byla stále v telefonickém spojení. Mladá žena popisovala písmena azbuky jako obrázky. Operátorka naproti tomu azbuku zvládala bravurně a tím se jí podařilo po více než dvou hodinách ženu lokalizovat v obci Obročišče na ulici Lozarská,“ podotkla Hacsiková.

Jakmile byla podle ní žena lokalizovaná, její záchraně a poskytnutí pomoci už nic nebránilo. Na místě ji vyzvedla hlídka policie, která ji převezla na policejní služebnu. Její telefonní číslo bylo následně předáno na konzulát v Sofii a konzul se ženou mluvil a nabídl jí pomoc.

„Tento příběh se šťastným koncem dokazuje, že Evropské číslo tísňového volání 112 funguje a pomáhá lidem v nouzi bez ohledu na to, zda pomoc potřebují na území České republiky nebo kdekoli jinde v Evropě,“ dodala mluvčí.