Pro vysvětlení průlomového objevu si vedoucího výzkumník Marsu amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku Michael Meyer vypůjčil text písně Boba Dylana Blowin’ in the Wind. „Odpověď, příteli, šumí ve větru,“ citoval.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Planetární sonda MAVEN, celým jménem Mars Atmosphere and Volatile Evolution, zjistila, že solární vítr ochudil marťanskou atmosféru o ionty, kyslík a oxid uhličitý. To jsou podle současné vědy klíčové látky pro vznik a udržení života.

Stejný osud může potkat i Zemi

Stejný osud jako Mars by mohl teoreticky potkat i Zemi. NASA ale na tiskové konferenci uklidňovala, že naše planeta, přesněji její pro život přívětivé prostředí, je prozatím v bezpečí díky zemskému magnetickému poli.

Sonda rovněž na Marsu „zahlédla“ polární záři. Na rozdíl od Země, kde je tento úkaz způsobený srážkou slunečního větru se zemskou atmosférou, na Marsu solární vítr interaguje s marťanskou krustou.

To není všechno. Dalším významným objevem americké sondy je odhalení původu všudypřítomného marťanského prachu. Ukázalo se, že pochází z jiné planety, která se s Marsem patrně srazila.