Vogel, který má v NPC hodnost plukovníka, stanul v pondělí před Městským soudem v Praze kvůli obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání, nadržování a z ohrožení utajované informace mezi lety 2009 a 2012

Státní zástupce Michal Moravský obžaloval Vogela mimo jiné z toho, že svého informátora vydíral. Ryžákovi, který v tomto případu vystupuje jako poškozený a zároveň svědek, prý vyhrožoval a Ryžák se bál o své zdraví.

„Uvědom si, kdo jsem já, a kdo jsi ty. Jestli na mě pojedeš nějakou levou, třeba s inspekcí (Generální inspekce bezpečnostních sborů - pozn.red.), tak si to vodsereš,” vyhrožoval podle Ryžáka Vogel. „Upozornil jsem ho, že jestli na mě hraje levou, tak ho seberu i s ostatníma,” řekl mu podle své verze Vogel. Podle Ryžáka si Vogel myslel, že mu v něčem lže.

Jindy zase Vogel vyzradil Ryžákovi, že je na něj nasazeno sledování a zajímají se o něj protidrogoví policisté. Jindy mu zase řekl, která osoba z Ryžákova okolí je tzv. rozpracována (sledována) a jeho číslo je zaznamenáno v odposleších a ať si číslo změní. Ryžáka letos v červenci odsoudil liberecký krajský soud nepravomocně k 15 letům vězení za výrobu a prodej narkotik.

Informátor se prý chtěl pomstít

Ke spolupráci s Ryžákem došlo prý proto, že se drogový dealer chtěl pomstít. „Ryžák spadl do drog a chtěl si to vyřídit s lidmi, kteří ho do toho dostali,” vysvětloval si Vogel Ryžákovo donášení. To nepřímo potvrdil i Ryžák, který vypověděl, že šel na libereckou policii s tím, že ví, kdo tam pervitin vyrábí a prodává.

Vogel tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil a ze strany Ryžáka jde prý o zcela účelovou výpověď. „Jsem přesvědčený, že k žádnému vydírání nedošlo a ani k jinému nelegálnímu jednání z mé strany nedošlo,” prohlásil Vogel před soudem.

„Nespáchal jsem to, co mi je kladeno za vinu v obžalobě. Neměl jsem důvod ani motiv,“ dodal.

Dobré vztahy s libereckou policií

U soudu v pondělí vypovídal také Ryžákův dvorní vařič pervitinu Michal Kerner, který v červencovém rozsudku dostal 13 let vězení. Kerner potvrdil Ryžákovu spolupráci s Vogelem. „U jedné schůzky jsem byl. Ne přímo, ale čekal jsem v autě. Viděl jsem, jak se Ryžák setkal s plukovníkem Vogelem,” řekl u soudu Kerner.

Podle něj měl Ryžák dobré styky i na liberecké policii, díky kterým věděl o chystaných protidrogových zátazích. „Třeba mi říkal, abych se sbalil a odjel, jinak bych byl zatčenej,” vzpomínal Kerner.

O dobrých vztazích Ryžáka a liberecké policie svědčí i další Kernerova výpověď. „Policisté přijeli do garáže, kde jsem měl na stole vybavení na výrobu drog, ale řekli mi: 'Kdybys nedělal pro toho, pro koho děláš, tak tě dám na vazbu. Drogy, které tam ležely, mi dokonce pomohli vysypat za garáží do listí,” uvedl Kerner.

Soud bude pokračovat i v úterý, termíny hlavního líčení jsou naplánovány až do října, především kvůli předvolávání svědků.

Měl vyrábět drogy na pokyn

Vogel u libereckého soudu popřel, že věděl o Ryžákových drogových obchodech a jako policista nepodnikl řádné kroky. "Jsem přesvědčen o tom, že z mé strany k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo," řekl Vogel, který u protidrogové centrály pracuje přes 20 let. Zdůraznil, že si vůči informátorovi počínal v souladu se zákony i se závazným pokynem policejního prezidenta.

Ryžák se na druhou stranu hájil tím, že pervitin vyráběl na Vogelův pokyn, aby snadněji pronikl do drogového podsvětí. Jako spolupracovník a utajený agent Národní protidrogové centrály chtěl prý pomáhat při rozkrývání obchodů s narkotiky.

Liberecký soud Ryžákově verzi o výrobě pervitinu na popud policie neuvěřil, drogy měl vyrábět z vlastní vůle. Podle nepravomocného rozsudku vyrobila Ryžákova skupina z tablet dovezených z Polska 15 kilogramů pervitinu. Jeho prodejem si mohla vydělat až 15 miliónů korun.