Hokejisté zahájili sezónu výhrou nad Rusy

Novinky, Martin Kézr

BRNO

Těsným vítězstvím nad Ruskem začali v Brně čeští hokejisté reprezentační sezónu, když se vyrovnali s rychlostí soupeře a předčili jej v zakončení. "Základem úspěchu byla bojovnost mužstva i disciplinovaný výkon, přičemž dobrou hrou v obraně jsme uhlídali těsný náskok získaný v první třetině," konstatoval po utkání kouč Slavomír Lener.

Ilustrační foto

"Účinné napadání ve středním pásmu drželo soupeře na uzdě, navíc se tým mohl spolehnout na vynikajícího Málka v brance. Pro sebedůvěru týmu je důležitý takhle vydařený vstup do sezóny, já osobně si cením vítězství nad mužstvem vedeným Tichonovem," netajil spokojenost trenér Slavomír Lener.

Tichonov v hledišti

Třiasedmdesátiletý legendární trenér ale na ruské střídačce chyběl, protože se rozhodl utkání sledovat jen z hlediště a koučování svěřil asistentu Bělousovovi spolu s manažerem Kasatonovem. "Chtěl jsem si mužstvo při premiéře v sezóně prohlédnout s jistým nadhledem. Zápas nám ukázal řadu nedostatků, především v obraně a vadil mi i malý důraz útočníků v koncovce," hodnotil Viktor Tichonov.

Obě mužstva od začátku hrála v rychlém tempu a s chutí bruslila. Hned první vážnější akce před Sokolovem skončila k radosti více než pěti tisíc diváků v hledišti brankou. Za Šlégra do národního mužstva narychlo povolaný slávistický obránce Novák, jenž dorazil do kabiny sotva dvě hodiny před zápasem, překonal z úhlu ruského gólmana. Šance dotěrného soupeře chytal skvělý Málek, spolu s Hejdou a Balaštíkem jediní čeští pamětníci posledního vzájemného zápasu, kterým bylo vítězné čtvrtfinále letošního MS.

Skvělý Málek

Nejlepší gólman extraligy se blýskl zejména při první přesilovce soupeře, kdy na brankové čáře zázračně zachytil střelu Sušinského. Sborné se však dvě vteřiny před návratem vyloučeného Kántora nakonec přece jen povedlo vyrovnat. But sice poslal puk do sítě bruslí, ale německý sudí přes protesty naší střídačky neshledal v počínání ruského útočníka úmysl a gól uznal.

Národní tým přestál hned několik oslabení, když v obraně dokázal být dostatečně důrazný a srovnal se i s rychlostí Rusů. Navíc v klíčových okamžicích čaroval Málek, S. Korljovovi či Dobryškinovi chytil stoprocentní gólové příležitosti. To už ale domácí znovu vedli zásluhou Kolářova útoku mladíků z Pardubic. Trio reprezentačních nováčků se snažilo při každém střídání o nátlakový hokej a hlavně pálilo z každého pozice. V 17. minutě se takto prosadil 22letý centr střelou bez přípravy pod horní tyčku. Čtvrtý debutant Kristek zasáhl do hry až v závěru druhé části, kdy zastoupil na křídle zraněného Lubinu.

Uhlídali výsledek

Lepší souhra scházela reprezentantům ve druhé třetině, kdy promarnili hned čtyři přesilovky. "Dáváme teprve mužstvo dohromady. Dobrý výkon řady hráčů nám příjemně zamotal hlavu při hledání sestavy na pohár České pojišťovny, vždyť jsme nechali v Pardubicích jen trénovat ještě Michala Sýkoru, Beránka, Marhu, Pateru, Moravce a Vlasáka," tvrdil Lener, jehož svěřenci přes ofenzivní chuť naštěstí nezapomínali plnit obranné úkoly a především důsledně střežili prostor před Málkem.

Pečetit vítězství mohl deset minut před koncem Balaštík, jenže zblízka proti Sokolovovi neuspěl. Podobně si hned dvakrát vylámal zuby P. Sýkora. Rusové se ke konci v touze vyrovnat nadechli k náporu, ale Málek jim s pomocí vzorně bránících spoluhráčů nic nepovolil ani při 37sekundové power play. "Gólman mužstvo skutečně podržel," uznal Lener.

Česko vs Rusko 2:1
Třetiny: 2:1, 0:0, 0:0. Branky a nahrávky: 5. J. Novák, 17. Kolář (Koukal) - 9. But (Spiridonov, Baďjukov). Rozhodčí: Schimm (Něm.) - Kalivoda, Pešek. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 5160.
Česko: Málek - Tesařík, Hejda, J. Novák, Benýšek, M. Čech, Kántor, Dobroň - P. Sýkora, Marek, Martin Procházka - Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina (36. Kristek) - Balaštík, Leška, Pletka - Koukal, Kolář, Průcha. Trenéři: Slavomír Lener, asistenti Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa.
Rusko: Sokolov - Bykov, Turkovskij, Žukov, Ščadilov, Skopincev, Vyšedkevič, Proškin, Kuchtinov - Sušinskij, Koroljov, Ovečkin - Spiridonov, Baďjukov, But - Buturlin, Bojkov, Savčenkov - Antipov, Gorovikov, Dobryškin - Nurtdinov. Trenér: Viktor Tichonov, asistenti Vladimír Jurzinov, Valerij Bělousov.