Ahonen se stal králem Turné čtyř můstků

BISCHOFSHOFEN

Finský skokan Janne Ahonen vyhrál 51. ročník Turné čtyř můstků a navázal na svůj úspěch z roku 1999. Pětadvacetiletý Ahonen nasbíral ve čtyřech závodech Turné 999,9 bodu a s přehledem uhájil náskok před Hannawaldem, který získal 976,3 bodu. Třetí místo v celkovém hodnocení obsadil Adam Malysz z Polska (959,7).

Georges Kars: Podobizna ženy, rok 1910.

Ahonen, jenž šetří s úsměvy, vypadal pod můstkem spokojeně. Zůstal ovšem jako vždy málomluvný. "Je to jednoduše skvělé. Jsem velmi šťastný," řekl finský skokan těsně po skončení závodů.

Vyhrál třetí závod Turné v Innsbrucku, ale předtím v Garmisch-Partenkirchenu málem upadl. Při dlouhém letu neustál dopad a dotkl se rukou země. "Je neuvěřitelné, že i tak jsem Turné vyhrál. Ukázalo se, že se počítá vyrovnanost," mínil Ahonen, který se dostal do čela Světového poháru.

Norské překvapení

V rakouském Bischofshofenu překvapivě triumfoval Nor Björn-Einar Romören. O druhé místo se podělili Rakušan Andreas Kofler a loni na Turné neporazitelný Hannawald.

Se stříbrem byl Hannawald více než spokojený. "Druhé místo je naprosto senzační, fenomenální," radoval se. "Nesmíte zapomínat, že jsem musel kvůli operaci kolena vynechat celou letní přípravu," připomněl. Ahonen je podle něho důstojným nástupcem. "Byl celou sezónu nejvyrovnanější a dokázal vyhrát i přes pád. Zasloužil si to," složil soupeři poklonu.

Dnešní druhé skoky se příliš nepovedly domácím mladíkům Florianu Lieglovi a Thomasi Morgensternovi, kteří po prvních skocích okupovali čelo pořadí. Jenže po druhém kole se propadli na deváté, respektive šesté místo. Naopak mohutný skok pořadím se povedl vítězi Romörenovi (130,5 metru).

Nervózní Janda

Janda v prvním kole netrefil odraz a skočil pouze na značku 82 metrů. Pokažený skok jej odsoudil jen do role statisty, zbytek závodu sledoval z předposlední 49. pozice. "Měl jsem pocit, že je na něm vidět nervozita nebo napětí," všiml si bývalý skokan František Jež, který závod spolukomentoval pro Českou televizi. Jandovi se na Turné dařilo jen v Garmisch-Partenkirchenu, kde obsadil výborné třinácté místo. Jinak spíše jen tápal.

Výsledky

Bischofshofen:

1. Romören (Nor.) 263,1 b. (126,5 m+130,5), 2. Kofler (Rak.) 262,4 (125,5+130) a Hannawald (Něm.) 262,4 (128,5+127), 4. Ahonen (Fin.) 259,3 (130+123,5), 5. Pettersen (Nor.) 257,0 (134,5+123), 6. Morgenstern (Rak.) 255,5 (132,5+120), 7. Malysz (Pol.) 253,0 (119,5+133), 8. Peterka (Slovin.) 252,3 (128,5+122,5), 9. Liegl (Rak.) 250,5 (133,5+116,5), 10. Cecon (It.) 248,1 (126+123,5), ...49. Janda (ČR) 34,6 (82).

Koneční pořadí Turné:

1. Ahonen 999,9 b., 2. Hannawald 976,3, 3. Malysz (Pol.) 959,7, 4. Kofler 957,6, 5. Peterka 954,7, 6. Ljökelsöy (Nor.) 949,3, ... 37. Janda 357,6.

Průběžné pořadí SP:

1. Ahonen 682, 2. Höllwarth (Rak.) 650, 3. Malysz 557, 4. Widhölzl (Rak.) 500, 5. Hannawald 476, 6. Pettersen 470, ... 39. Janda 26

Světový pohár skokanů na lyžích pokračuje o víkendu 11. a 12. ledna na libereckém velkém můstku K-120 pod Ještědem.