Hlavní obsah
Prvomájová manifestace v Paříži v 70. letech minulého století Foto: Profimedia.cz

1. květen | Svátek práce | 1. máj

Svátek práce, který je od roku 1890 připomínán vždy 1. května, je pro mnoho Čechů především jedním ze dnů volna. Starší generace mají v paměti i masové průvody, kterých se lidé museli povinně zúčastňovat a jimiž komunistický režim deklaroval jednotu pracujících a vládnoucí moci. Svátek práce se však slaví ve většině evropských zemí, jeho původ je v USA.

Prvomájová manifestace v Paříži v 70. letech minulého století Foto: Profimedia.cz
1. květen | Svátek práce | 1. máj

Svátek práce byl ustaven v roce 1889, jako vzpomínka na oběti tzv. Haymarketského masakru z roku 1886. Prvního května tehdy začali američtí dělníci v Chicagu stávkovat za lepší pracovní podmínky, především osmihodinovou pracovní dobu.

Poklidné protesty trvaly několik dní, 3. května je poznamenala střelba policie do stávkujících, při níž zemřelo několik lidí. O den později při demonstraci na Haymarket square kdosi hodil bombu mezi policisty, kteří následně znovu zahájili střelbu do dělníků. Několik lidí zemřelo.

V následném procesu bylo na základě nejasných důkazů odsouzeno k smrti za odpálení bomby sedm anarchistů.

K uctění snahy dělníků o rovné pracovní podmínky a na památku všech obětí podali francouzští socialisté ve II. Internacionále návrh, aby se 1. květen, kdy stávka začala, slavil jako oficiální Svátek práce.

V českých zemích se poprvé slavil Svátek práce v roce 1890 a oslavy proběhly na Střeleckém ostrově v Praze. Největšího rozmachu, ale tyto oslavy zažily za vlády KSČ. V této době patřil svátek práce k vůbec nejdůležitějším.

Prezident ČSSR Gustáv Husák, za ním Lubomír Štrougal, zdraví účastníky prvomájového průvodu na Letenské pláni v roce 1987.

Foto: Zuzana Humpálová, ČTK

Účast na oslavách byla částečně kontrolována. V průvodech byly zastoupeny podniky, zájmové organizace i školy. Oslav se mnohdy účastnily i alegorické vozy. V průvodech se také objevovalo množství transparentů a pověstných mávátek. Z tribun kynuli defilujícím pracujícím komunističtí činovníci.

Po roce 1989 si Svátek práce stále připomínají komunisté. Setkání s občany organizují rovněž sociální demokraté a v menší míře i další strany. Tradičně slaví 1. máj i anarchisté. Do ulic vyrážejí i pravicoví radikálové, kteří se s anarchisty v minulých letech několikrát střetli.

První květen jako Svátek práce se dodnes oficiálně jako státní svátek slaví ve většině evropských zemí, ale také například v Číně. V USA a Kanadě se Labor Day slaví vždy první pondělí v září.

Prvomájový pochod anarchistů

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zcela nepoliticky je 1. květen svázán ještě s jedním svátkem - oslavou lásky. Pojí se s ním mnohé tradice, například, že by každá dívka měla být políbena pod rozkvetlým stromem, ideálně třešní.

V ČR se také 1. května staví ve vesnicích májky. Chlapci se vypraví do lesa, kde uříznou strom a z něj vyrobí májku. Tradice ovšem velí májku hlídat, protože její poražení chlapci ze sousední vsi je vnímáno jako velká ostuda.

Májka je symbolem jara a váže se spíše k oslavě ročního období. Ve světě není tato tradice nijak svázána konkrétně s 1. květnem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků