Hlavní obsah
Sčítání hlasů ve Filadelfii Foto: Reuters

Korespondenční hlasování ve volbách v USA

Ve Spojených státech existuje několik možností, jak hlasovat ve volbách. Vedle příchodu do volební místnosti ve volební den lze hlasovat i dříve nebo „distančně”. Volby v roce 2020 prokázaly velký nárůst obliby hlasování poštou a odevzdávání hlasu s předstihem.

Sčítání hlasů ve Filadelfii Foto: Reuters
Korespondenční hlasování ve volbách v USA

Ve Spojených státech se volební zákony liší v každém státě. Obecně lze říct, že pokud volič předpokládá, že nebude moci přijít k volbám osobně, využije takzvaný absentee ballot (voličský průkaz). Volí pak on-line, poštou nebo hlas odevzdá i na určených sběrných místech.

Některé státy rozeslaly korespondenční lístky automaticky všem registrovaným voličům, v jiných o ně musel zájemce sám požádat.

V Pensylvánii dříve platila povinnost mít závažný důvod, aby byla žádost o možnost hlasovat poštou schválena. Toto pravidlo však bylo před volbami v roce 2020 zrušeno s ohledem na bezpečnost voličů v době pandemie.

V Louisianě požadují důvod, pokud volič neslouží v armádě či nežije v zahraničí. Texas umožňuje hlasovat poštou pouze osobám starším 65 let, nemocným či invalidním, lidem pobývajícím v zahraničí a vězňům.

Pravidla, jak správně lístek vyplnit, se liší stát od státu. Nedodržení správného postupu z návodu, který voliči dostanou, znamená nezapočítání lístku, neboť bude vyřazen jako chybně vyplněný.

Některé státy pak umožňují si na oficiálních webových stránkách zkontrolovat, že váš poštou odevzdaný hlas byl přijat.

I člověk s absentee ballot může nakonec odvolit prezenčně. Stačí, když průkaz donese na volební místo a komise ho zneplatní. Poté může odvolit standardní formou.

V některých státech vyplní volič pouze provizorní hlas, který se započítá až v případě, když komise ověří, že daný člověk opravdu nevolí dvakrát.

K čekání na hlasy odevzdané poštou státy přistupují různě. Zpravidla je nezbytné, aby šlo prokázat, že byl hlas odevzdán včas, nejpozději ve volební den. Některé státy pak čekají i několik dnů po volbách, než takto odevzdané hlasy dorazí. Až pak je začnou sčítat.

Zatímco například Florida a Georgia smí zpracovávat odevzdané hlasy předem již před volebním dnem, v Pensylvánii se musí čekat. Kontrolovat přijaté hlasy a následně je sčítat tam lze až v den volby, v některých okresech dokonce až o den později.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků