Hlavní obsah

DOKUMENT: Projev Jiřího Čunka po zvolení do čela KDU-ČSL

Projev Jiřího Čunka poté, co ho delegáti mimořádného sjezdu KDU-ČSL zvolili do čela strany.

DOKUMENT: Projev Jiřího Čunka po zvolení do čela KDU-ČSL

Tak. To je nádherná zábava, fakt. Milé sestry, vážení bratři, všichni delegáti a milí hosté, moc děkuju a především všem chci říct, že až příště si přečtu jednací řád. Já jsem totiž včera večer myslím začal psát ten svůj projev, tak jsem od jednoho bratra dostal pokyn. Máš na to jen 20 minut, ne že to bude delší. Teď jsem si jednací řád přečetl a zjistil jsem, že děkovný projev předsedy je bez omezení. Takže v duchu co není zakázáno, je dovoleno, nechci to přehnat, chci říct základní věc, jednu z důležitých věcí, kterou jsem neřekl. Zmínil jsem program, že o něm není třeba mluvit. Nemůžeme ho a nikdo z kolegů nechtěl měnit, protože bychom udělali další chybu. Přeci my jsme po volbách. Ono se to zdá sice, že to je dlouho, ale my jsme po volbách, s něčím jsme do voleb šli a to musíme prosazovat i dále.

Já jsem ale ještě neřekl jednu věc, a to, že toto všechno je nutný kolorit našeho sjezdu. Ale přiznejme si, že ten sjezd zajímá nejvíc předsedy našich stran v České republice především parlamentních stran, ale občan, občana to tolik nezajímá. Občana zajímá, co mu nabídneme. A já poté, co mám za sebou asi dva měsíce intenzivního vysvětlování, co to je sociální politika a co to je sociální spravedlnost, to znamená, že tam je obsaženo i milosrdenství i tvrdost, je to spravedlnost pro všechny, tak myslím, že touto cestou bychom se teď měli ubírat programově a pevně věřím, že to je to, co zajímá každého občana České republiky a možná i našeho voliče.

Mnozí z Vás v těch diskusích, které jsme teď měli, se ptali, jak to, že v tom vyjednávacím týmu je Mirek Kalousek a ještě některé jmenovali, no přeci to jsou tvůrci toho dobrého programu. Oni jenom nezvítězili. Já vím, že to je hodně, ale ten program je dobrý a já za ním stojím taky a my všichni také. A proto podle mě je velmi správně, když se na celostátním výboru jednalo o tom, kdo tam půjde, tak jsme tam nominovali ty, kteří ten program obhajovali dobře a kteří ho také tvořili a to si myslím, že v tomto já myslím, že musím pokračovat. Tady totiž nejde o to, někomu uřezat hlavu.

Já v tom projevu, co jsem teď měl, před chvílí, řekněme v neumělém, tak jsem jasně řekl, že budu muset odstoupit, když by - mimo tedy bratra Hynka - ti, kteří se podíleli na té krizi, byli zvoleni, protože bych to neuměl. Věřím, že jste to správně pochopili, že tito lidé jsou dále členy naší strany, dále s nimi počítáme, dále budou spolupracovat, navíc jsou to poslanci, dovolte mi říct, a není to klišé, je to pravda, o které jsem přesvědčen, že Poslanecká sněmovna v dnešní době nemá lepšího makroekonoma, než je Mirek Kalousek. To neznamená, že když udělá nějakou chybu a za ní sám se nakonec rozhodl zaplatit, takže s tímto člověkem i s ostatními nebudeme spolupracovat.

Samozřejmě ti, kdo mě znají, tak vědí, že jsem takový, řekněme, někdy méně bratrský. Ano, bývám tvrdý, a jak mě média označila, myslím, že jsem tvrdý k sobě a jsem i někdy tvrdý ke svému okolí. A věřte mi, že když uvidím, že z toho týmu, který vzejde, na který budu mít vliv, ucítím, že to není o názoru, není to o vzájemné komunikaci a vzájemných politických názorech, ale že to je o pletichách, že to je o poškození nebo dobytí vlastních cílů klidně na hrobě této strany, tak tam budu opravdu velmi tvrdý.

A proto bych si přál, aby ten tým, který budu mít, byl týmem pracovitých, a teď řeknu jména, o kterých jsem dlouho uvažoval, a není to hvězdný tým už proto, že já také nejsem stvořen z mlhoviny Andromedy a nebo že nejsem kdovíjak vynikající a nejlepší, ale je to tým, o kterém jsem přesvědčen, že by mohl dobře pracovat. Protože jste mě o to žádali a doposud se mi dařilo dělat politiku otevřenou. Já jsem nikoho z vás konkrétně nežádal o hlas, s žádnými předsedy jsme se neradili a nechal jsem průběh našemu sjezdu už dávno před ním tak, abychom volili podle svého svědomí. Budete volit samozřejmě i nadále, nicméně teritoriálně i osobnostně si myslím, že by bylo dobré, kdyby prvním místopředsedou byl Roman Línek, místopředsedy Vlasta Parkanová, Stanislav Juránek, Jiří Carbol a Marian Hošek. Pokud tomu tak nebude, tak pevně věřím, že i jiný tým může pracovat dobře. Děkuju vám všem za hlasy i za to, že mě chápete.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků