Vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka k nominaci Jana Fischera na post eurokomisaře

7. listopadu 2009

K nominaci Jana Fischera na post eurokomisaře za Českou republiku jsme dospěli po složitých jednáních v uplynulém týdnu jako zatím k jediné možné alternativě, kterou nebude ani jedna z velkých stran vetovat.

Jsem přesvědčen, že Jan Fischer v roli premiéra prokázal, že je schopen reprezentovat Českou republiku na evropské úrovni obratně, výrazně a pozitivně. Splňuje bezpochyby i další odborné a jazykové předpoklady nutné pro kvalitní zvládnutí této funkce.

Vzhledem k tomu, že by mohl byt akceptovatelným kandidátem pro oba hlavní politické subjekty, z jejichž dohody vznikla současná úřednická vláda, předpokládám, že by i při jejím pondělním hlasování měl tento kandidát jasnou podporu.

Díky tomu, že je Jan Fischer spojen s úspěšným dokončením ratifikace Lisabonské smlouvy, je jistě i nejpřijatelnějším kandidátem jak pro Evropskou komisi, tak pro Evropský parlament.

On sám o roli eurokomisaře projevil zájem, několikrát o tom sám jednal a včera také potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Nerozumím proto zcela obratu v názoru, který naznačují jeho poslední mediální vyjádření.

Jsem připraven nadále jednat a hledat vhodného nástupce na místo Jana Fischera v české vládě. Mým cílem je předejít další mezinárodní ostudě a dalšímu zpochybnění pozice České republiky v Evropské unii. To reálně hrozí, pokud se v rozumném čase na kandidátovi nedomluvíme a neoznámíme jeho jméno. Najít vhodného nástupce na funkci premiéra možné je a jsem přesvědčen, že by mohl vzejít z jednání v nejbližších dnech.

Mirek Topolánek, předseda ODS