Hlavní obsah
Foto: Michaela Říhová, Právo

Žalobce odložil Čunkovu kauzu sociálních dávek

Státní zástupce odložil kauzu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka spojenou s pobíráním sociálních dávek na konci 90. let. Čunek se do problémů dostal kvůli tomu, že v době, kdy pobíral dávky státní podpory, ukládal v bankách milióny korun.

Foto: Michaela Říhová, Právo
Žalobce odložil Čunkovu kauzu sociálních dávek

Odložení případu Právu potvrdil šéf havířovské pobočky Okresního státního zastupitelství Karviná Jiří Jarnot. Podle něj se neprokázalo, že Čunek zamlčel příjmy důležité pro přiznání dávek státní sociální podpory.

Vsetínská policie se rozhodla případ po prověřování odložit, protože podle ní nejde o podezření z trestného činu. Právo již dříve informovalo, že k tomuto závěru nejspíše dospěje.

Čunek si byl nevinou jist
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek si byl od začátku jistý, že policie případ sociálních dávek nakonec odloží. „Věděl jsem, že to jinak skončit nemůže. Všechny finanční příjmy jsem prokázal, doložil jsem jakého byly původu. K žádnému zneužití sociálních dávek tehdy nedošlo. Všechno je kampaň proti mé osobě,“ prohlásil šéf KDU-ČSL. Záležitost považuje za součást politického boje.

Řekl, že celá suma 3,5 miliónů korun nebyla jeho a z části šlo o půjčené úspory od rodinných příslušníků. „Nebyly to všechno moje prostředky, z části byly půjčené,“ prohlásil.

Odložení případu nepovažuje za signál k okamžitému návratu do vlády. „Toto s návratem do vlády nemá žádnou spojitost. Pro někoho možná ano, ale po mě určitě ne. Já jsem odstoupil z vlády z jiných důvodů a skutečností, které ukázaly, že se již dříve žádný skutek nestal,“ podotkl Čunek.

Důkazy o zamlčených příjmech chybí
„Nebylo prokázáno, že Jiří Čunek v rozhodném období zamlčel příjmy rozhodné pro přiznání dávek státní sociální podpory,“ uvedl v úterý šéf pobočky okresního státního zastupitelství v Havířově Jiří Jarnot. Ten se závěrem policie souhlasil. „Odložení věci bylo státní zástupcem po přezkoumání shledáno zákonným,“ konstatoval Jarnot.

Další informace odmítá poskytovat. „Přípravné řízení je neveřejné a je nutno chránit osobnost, osobní údaje a soukromí všech osob na trestním řízení zúčastněných,“ sdělil pouze.

Zdroj seznámený se závěry prověřování řekl, že se spíše jedná o provinění v morální rovině. „Podle tehdy platného zákona se Jiří Čunek ničeho nezákonného nedopustil. Spíše jde o to, že sám hlásal, že jako politik bude bojovat proti zneužívání sociálních dávek. Přitom je pobíral a po bankách ukládal milióny korun. Navíc je už celá věc promlčena, proto byla odložena,“ uvedl zdroj. Promlčecí doba v podobných případech je pětiletá.

Zdroj navíc upozornil, že policie neprověřovala původ 3,5 miliónů korun, které Čunek během dvou týdnu uložil na konta tří různých bank. Přitom vsetínská policie na začátku tvrdila, že by specialisté z hospodářské kriminálky měli také prověřit, zda Čunek finanční prostředky vložené do bank získal zákonně a jestli je řádně zdanil. „Podle mých informací původ peněz vůbec neprověřovali,“ poznamenal zdroj.

Čunek se bránil tím, že z částky 3,5 miliónu korun uložených na konci 90. let na jeho účtech představoval milión úspory, které našetřil s manželkou, milión dostal od rodičů a 1,5 miliónu tvořila půjčka od jeho bratrance Jana Machů, s nímž chtěl podnikat.

V roce 1998, kdy se Čunek stal starostou Vsetína, však od podnikatelského záměru upustil, finanční závazky s příbuzným poté vyrovnal.

Předseda lidovců podtrhl, že k penězům na účtu měl omezený přístup. S podrobným vysvětlením přišel až v listopadu minulého roku, dříve se bránil prozradit více, protože prý nechtěl nechat členy své rodiny "napospas" médiím.

Vláda o krok blíže

Středeční odložení případu je dalším krokem, který přiblížil Čunkovi návrat do vlády.

Předseda lidovců musel kvůli své údajné korupční kauze na začátku loňského listopadu opustit post ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra. Na konci listopadu bylo ale vyšetřování jeho kauzy definitvně zastaveno.

Vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík s Čunkem jednal, výsledek ale neprozradil.foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

Lidovci proto na konci roku odhlasovali, že si přejí Čunkův návrat do vlády.S tím ale prozatím nesouhlasí hlavně Strana zelených, jejíž předseda Martin Bursík a Čunek si nedávno vjeli do vlasů v přímém přenosu ČT. Místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová ale přiznala, že zamezit návratu lidoveckého lídra do kabinetu se jim zřejmě nepodaří.

Před dvěma týdny se Čunek sešel s předsedou SZ Martinem Bursíkem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (za SZ), výsledky schůzky ale neuvedli. Schwarzenbert trvá na tom, že pokud se předseda KDU-ČSL vrátí do vlády,podá rezignaci.

Anketa
Může se po dnešním odložení kauzy vrátit Čunek do vlády?
ano, vyšetřování ukázalo, že nic neprovedl
14.9 %
ne, dokud vše pořádně nevysvětlí
85.1 %
Celkem hlasovalo 4818 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků