Hlavní obsah
 

Vichr a lijáky. Nad Evropou řádí dvě tlakové níže

Nástup října bude v Evropě dramatický. Nad starým kontinentem budou v tomto týdnu „řádit“ dvě tlakové níže, s nimiž dorazí bouře s větrem dosahujícím rychlosti až 180 km/h a vydatnými srážkami, varuje německá meteorologická služba. Do Velké Británie a Francie by bouře měla dorazit během čtvrtka, do Německa pak v pátek. V sobotu tlaková níže ovlivní Česko, potvrdila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 
Vichr a lijáky. Nad Evropou řádí dvě tlakové níže

„Jedna tlaková níže postoupila ze střední Evropy do východní, kde se bude vyplňovat. Kvůli ní propršel prodloužený víkend. Ta druhá se formuje nad Norským mořem a postupovat bude nad Evropu,“ popsala Honsová.

Právě kvůli ní bude na západě a severozápadě kontinentu vát silný vítr. V nárazech by měl dosahovat rychlosti 110 až 180 km/h, což je síla orkánu. Německo by měla bouře zasáhnout v pátek, a to především západ země. Právě tam se očekávají nejsilnější poryvy větru a nejvydatnější deště. V ostatních částech země by měl být silný vítr a déšť.

„V Česku očekáváme vliv tlakové níže a s ní spojenou studenou frontu zejména o víkendu. V sobotu bude vítr v nárazech dosahovat rychlosti kolem 75 km/h,“ uvedla Honsová.

Meteorologové upozorňují, že po bouřích by se mělo v Evropě výrazně ochladit a polovině kontinentu hrozí vydatné deště.

Za extrémy počasí stojí rozvlněný jet stream neboli proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ. Vyskytuje se v prostoru tvaru přibližně trubice podél rovnoběžek a může dosahovat velké rychlosti, dokonce až 700 km/h.

Silný a rovný jet stream znamená ve střední Evropě pravidelné střídání počasí – přechody front a tlakových níží. Rozvlněné tryskové proudění naopak znamená výkyvy počasí – teplý vzduch z jihu se tedy může dostat i výrazně severně. A naopak, mrazivý vzduch může ovlivnit počasí i v jižní Evropě. Čím déle zůstává jet rozvlněný, tím extrémnější je počasí.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků