Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Blanice na Prachaticku je na prvním stupni povodňové aktivity

Hladina Blanice v Jihočeském kraji stoupla na první stupeň povodňové aktivity. Výška řeky na stanici Blanický mlýn na Prachaticku ve středu ráno dosáhla 120 centimetrů. Meteorologové vydali výstrahu před deštěm a velkou vodou, nejvyšší riziko se týká právě jihu Čech, problémy lze čekat také na východním okraji ČR.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Blanice na Prachaticku je na prvním stupni povodňové aktivity

Prachaticko je oblast, kde v úterý a v noci na středu v regionu nejvíce pršelo, uvedl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

„Největší srážky byly na Šumavě a v podhůří Šumavy. V Churáňově od úterního rána spadlo 40 milimetrů vody,“ uvedl. Dodal, že situace na jihu Čech byla na řadě míst dost odlišná. „Například na severozápadě kraje spadl jen milimetr,“ řekl.

Hladina Blanice se ve stanici Blanický mlýn zvedla za posledních 24 hodin o 70 centimetrů. Právě hranice 120 centimetrů představuje první stupeň povodňové aktivity.

Podle předpovědi bude během dne déšť ustávat. Přesto nelze vyloučit, že některé řeky právě na Šumavě dosáhnou stupně povodňových aktivit. Hintermüller uvedl, že region nezasáhl přívalový déšť, spíš se jednalo o setrvalé pršení.

Výstraha meteorologů před deštěm platí pro část jižních Čech po celou středu. Na východě ČR hrozí ve středu odpoledne bouřky. Povodně v těchto oblastech hrozí až do pátku.

Mapa meteorologických výstrah

Foto: Novinky

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků