Hlavní obsah

Blanice na Prachaticku je na prvním stupni povodňové aktivity

10. 6. 2020, 7:43

Hladina Blanice v Jihočeském kraji stoupla na první stupeň povodňové aktivity. Výška řeky na stanici Blanický mlýn na Prachaticku ve středu ráno dosáhla 120 centimetrů. Meteorologové vydali výstrahu před deštěm a velkou vodou, nejvyšší riziko se týká právě jihu Čech, problémy lze čekat také na východním okraji ČR.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Prachaticko je oblast, kde v úterý a v noci na středu v regionu nejvíce pršelo, uvedl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Přijdou silné bouřky, zvednou se hladiny toků, varovali meteorologové

Počasí

„Největší srážky byly na Šumavě a v podhůří Šumavy. V Churáňově od úterního rána spadlo 40 milimetrů vody,“ uvedl. Dodal, že situace na jihu Čech byla na řadě míst dost odlišná. „Například na severozápadě kraje spadl jen milimetr,“ řekl.

Hladina Blanice se ve stanici Blanický mlýn zvedla za posledních 24 hodin o 70 centimetrů. Právě hranice 120 centimetrů představuje první stupeň povodňové aktivity.

Podle předpovědi bude během dne déšť ustávat. Přesto nelze vyloučit, že některé řeky právě na Šumavě dosáhnou stupně povodňových aktivit. Hintermüller uvedl, že region nezasáhl přívalový déšť, spíš se jednalo o setrvalé pršení.

Seniorka zmizela, když se s ní při povodni utrhl břeh. Policie prohledá 10 kilometrů řeky

Krimi

Výstraha meteorologů před deštěm platí pro část jižních Čech po celou středu. Na východě ČR hrozí ve středu odpoledne bouřky. Povodně v těchto oblastech hrozí až do pátku.

Foto: Novinky

Mapa meteorologických výstrah

Reklama

Výběr článků