Hlavní obsah
Vysvitne pro ročník bordeaux 2013 nějaká naděje? To se fanoušci dobrého vína dozví velmi brzy. Foto: Profimedia.cz

Vinaři z Bordeaux představí ročník 2013

Milovníci bordeaux bijí na poplach, 12. ročník Audience Grand Cru Classé Bordeaux je již za rohem. Pražský hrad uvede 11.–12. února na třicet vinařů z věhlasné oblasti Bordeaux, kteří představí svá nejlepší vína ročníku 2013. Ta právě přicházejí na trh.

Vysvitne pro ročník bordeaux 2013 nějaká naděje? To se fanoušci dobrého vína dozví velmi brzy. Foto: Profimedia.cz
Vinaři z Bordeaux představí ročník 2013

Prezentace vín z více než 30 vinařství vyhlášené oblasti Bordeaux odstartuje 11. února jejich degustací v Rothmayerově sále Pražského hradu. Další dvě degustace se pak na témže místě konají o den později. Milovníci bordeaux mají tak příležitost pohovořit přímo se sklepmistry jednotlivých châteaux a dozvědět se informace, které na etiketě či v běžném obchodě nikdy nenajdou.

„Rok 2013 byl mimořádný z několika důvodů. Zcela výjimečná byla nepřízeň počasí nejprve během květenství a později při sklizni, kvůli čemuž byla v Bordeaux velmi nízká úroda,“ uvedla Diana Sixtová z Merlot d´Or, která akci pořádá.

Pro vína z Bordeaux je typická odrůda Cabernet Sauvignon, která se doplňuje Merlotem v různém poměru. A právě nepřízeň počasí se promítla zejména na odrůdě Merlot.

Propastné rozdíly

„V tomto ročníku proto najdeme vína s rekordním poměrem odrůdy Cabernet Sauvignon. Kvůli tomu jsou rozdíly ve výsledné kvalitě mezi jednotlivými vinařstvími propastné a je až neuvěřitelné, jak tradiční přístup a respekt k přírodě zvítězil nad moderním stylem, leckde v posledních letech prosazovaným. Mnohé jistě překvapí vysoká kvalita vín v tomto těžkém a mnohými odsuzovaném ročníku,“ prozradila Sixtová.

Mnozí však nad víny bordeaux přemýšlejí spíše v investičním duchu. Je zde ale mnoho specifik, která člověk musí brát v potaz.

„Pro představu, v Bordeaux je zhruba osm tisíc châteaux, která produkují vína. Pouze ale asi 70 z nich lze považovat za investiční. Z tohoto čísla se jich zhruba dvacítka objeví v Praze,“ zdůraznil majitel pořádající firmy Zlatko Míčka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků