Hlavní obsah
Výsledek soutěže bude známý počátkem září. Foto: Profimedia.cz

V Brně se utkávají čeští vinaři, ve hře je 715 vzorků

V Brně ve čtvrtek začalo hodnocení v soutěži Top 77 vín ČR. Jako jediná soutěž v Česku hodnotí soutěžící vína pouze nezávislí degustátoři, vinaři mezi nimi nejsou. Soutěž se letos koná poosmnácté, vinaři do ní přihlásili rekordní počet 715 vzorků. Novinářům to řekli organizátoři.

Výsledek soutěže bude známý počátkem září. Foto: Profimedia.cz
V Brně se utkávají čeští vinaři, ve hře je 715 vzorků

Většinou vinaři přihlásili vína z loňského ročníku, který sami hodnotí jako výjimečný. Oproti předchozím rokům jim přálo počasí.

„V roce 2014 nebyla moc hezká vína, spousta vinařů ani nelahvovala. Oproti tomu ročník 2015 je o dvě třídy kvalitativně výše. Věřím, že se to projeví i na hodnocení," uvedl ředitel soutěže Dan Mádr.

Počasí při sklizni bylo velice dobré a hrozny nehnily. „Mnozí čekali ještě na ledová vína, ale toho už se nedočkali. Většina vinařů ale tyto speciality nedělá," uvedl Mádr.

Vyvrcholí v září

Na trhu se ročník 2015 podle odborníků udrží déle, zřejmě i proto, že letošní úroda nebude tak vysoká. Vinice na jihu Moravy silně poničily dubnové mrazy. Oborový svaz odhaduje, že škody překročí miliardu korun.

Loni se v boji o medaile v soutěži TOP 77 střetlo 458 vzorků od 86 vinařů. Zařazení do výběru TOP 77 si vysloužila vína, která získala minimálně 83,5 bodu. Vítězství slavila kolekce suchých i sladších vín od společnosti Vinice Hnanice. Letošní ročník soutěže bude vyhlášen 1. září v Domě umění v Brně.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků