Jeden z nejlepších maďarských šéfkuchařů Arpad Gyorffy tvrdí, že maďarská kuchyně stále hledá zapomenuté kořeny tamějších tradicí. A právě jejich hledání by mělo zároveň i odrážet pokrokové nápady nové generace kuchařů, což byl zatím v rámci maďarské gastronomie problém. Letos se festival zaměřil na jahody a typické prase mangalica, které je vyhlášené po celé Evropě.

Není tajemstvím, že ještě před 10 lety bylo pro mnohé maďarské kuchaře nelehké shánět pravidelně lokální vysoce kvalitní suroviny. V tomto ohledu se ale doba změnila. Velká poptávka a lepší komunikace mezi dodavateli a jejich klienty pomohly zlepšení situace.

Stigma z doby komunismu

Mnoho maďarských restaurací se tak pustilo do znovuobjevování tradičních místních pokrmů. Tradiční kuchařské postupy se snaží maximálně zachovat, ale využívají moderní technologie, netradiční variace pokrmů a používají co nejlepší ingredience od lokálních producentů potravin.

Provozovatelé restaurací si však stále stěžují na stigma maďarské kuchyně z dob komunistické éry, kdy byla naprostá většina pokrmů stavěná na paprice. V posledních letech už se však situace posunula výrazně k lepšímu - vždyť třeba v loňském roce maďarský kuchař Tamas Szell zvítězil na soutěži Bocuse d'Or Europe a umístil se čtvrtý na následném celosvětovém finále Bocuse d'Or Final.