Poslední dny do výpravy věnuje Pavel Poljanský fyzické přípravě. Denně cvičí, plave se speciální zátěží - třináctikilovým olověným pásem.

„Není to vždy snadné. S pásem musíte plavat rychle a v bazénu vás plavci kolikrát brzdí. Jakmile zastavíte, pás vás táhne ke dnu. Naštěstí je tam pojistka, díky které ho mohu kdykoli odpojit,“ přibližuje průběh tréninku. Se speciálním opaskem plave prsa a kraul, aby nabral sílu do paží i ramen a byl schopný tahat těžké věci.

Pravidelně trénuje v plaveckém bazénu T.J. Sokol na pražských Vinohradech. V zimě brázdí na kole přilehlé Riegrovy sady, jako správný otužilec jen v tílku. Zima mu nevadí, ledovou vodu má rád od dětství. V plavání se však zdokonalil až na vojně.

Sen pokořit jezero Titicaca podruhé

Největší jezero v Jižní Americe v Centrálních Andách překonal sedmatřicetiletý plavec jako první Čech v roce 2007. Nyní se chystá po devíti letech znovu ponořit do vod Titicacy a splnit si sen podruhé. Bez doprovodného týmu, závislý jen sám na sobě.

„Vše je o penězích a o sponzorech. Cesta je finančně náročná, vyjde celkově na 90 tisíc. Beru s sebou pouze jednu členku expedice, kamarádku Aničku, která bude vše dokumentovat z nafukovacího člunu, který při plavání potáhnu za sebou na opasku,“ uvedl rodák z Přerova žijící v Praze.

Pavel Poljanský potáhne za sebou ve vodě nafukovací člun s technikou a členkou expedice Annou.

Pavel Poljanský potáhne za sebou ve vodě nafukovací člun s technikou a členkou expedice Annou.

FOTO: Pavel Poljanský

Cílem je zdolat úžiny mezi pevninou a ostrovy Isla del Sol (posvátný ostrov Inků) a Isla de la Luna. Dobrodruh plánuje překonat přibližně sedm kilometrů. Trasa bude riziková a na pomoc domorodců nemůže spoléhat.

„Domorodci vůbec neumí plavat. Pro ně je Titicaca posvátnou záležitostí, a jakmile do vody někdo klesne, má to tak být. Nezachraňují, nechají vás napospas vodě. Nejrizikovější část během plavby bude asi na otevřené vodě, kdy se počasí může změnit během chvilky a do půlhodiny máte třeba třičtvrtěmetrové vlny. Na člunu nebudeme mít vesla, takže jediná tažná síla budu já,” konstatoval Poljanský.

Kromě velké výzvy ponořit se do temných vod jezera Titicaca by plavec chtěl v průběhu čtrnáctidenního pobytu v Bolívii znovu pokořit i ledovcové jezero Laguna Glacial ležící 5400 m n. m. Naposledy ho přeplaval loni v září.