Smithovy podniky jsou v Austrálii, Francii, Jižní Koreji, Spojených státech a dokonce až v Nigérii. „Lidé nás začínají brát vážně," prohlašuje Smith, který právě v britském parlamentu seznamoval se svým bojem proti plýtvání potravinami a naservíroval poslancům pokrmy připravené z potravin získaných z odpadového jídla.

Jeho koncepce je prostá: zachraňuje potraviny, které by se jinak vyhodily, především proto, že mají prošlou záruční lhůtu, a přeměňuje je v chutné pokrmy. Od počátků jeho Real Junk Food Project (RJFP) bylo takto v jeho podnicích zhodnoceno téměř 200 tun potravin. Podle OSN je téměř třetina potravin vyrobených ve světě pro lidi každoročně ztracena nebo vyhozena. Jde přibližně o 1,3 miliardy tun.

Potraviny sami kontrolují

Podniky RJFP, nabízející jídla za dobrovolný příspěvek zákazníka, obcházejí nařízení zakazující v Británii prodej prošlých potravin. „Zjišťujeme sami, zda je potravina vhodná ke konzumaci, a to tak, že ji ochutnáme nebo očicháme,“ vysvětluje Adam Smith. Jeho prvotním záměrem nebylo nakrmit chudé. Ale mnohde se jeho systém stal prostředkem, jak pomáhat lidem s nízkými příjmy nebo zcela bez příjmů.

Zachraňují potraviny před smutným osudem, a nasytí tak obrovské množství lidí.

Zachraňují potraviny před smutným osudem, a nasytí tak obrovské množství lidí.

FOTO: Profimedia.cz

Důchodkyně Shena Cooperová s pomocí 90 dobrovolníků řídí podnik RJFP Elsie’s v Northemptonu v centrální části Anglie. „Někteří lidé přicházejí na kávu a kousek koláče a přinesou nějaké knížky. Jiní ale nemají žádné prostředky, aby mohli nějak přispět," vysvětluje.

Dobrovolníci musejí připravovat chutné pokrmy z toho, co najdou. Nedávno u Elsie’s pozvaný šéfkuchař přetvořil místní produkty s prošlou záruční lhůtou v přímo gurmánskou hostinu: jako předkrm se podávaly crostini s hruškovou omáčkou, jako hlavní chod párky s polentou a jako dezert fíky v čokoládě.

„Děje se tolik šokujících věcí. Skutečnost, že se letadlem obletí půlka světa, aby se dovezly banány, které se pak hodí do popelnice, je k smíchu,“ říká Shena Cooperová.

Kvalitní šunka i čokolády

V Brightonu dává Adam Buckingham najíst každý týden 200 lidem v jednom kostele. Mezi potravinami, které takto poskytuje, jsou šunka Serrano a čokoláda. „Každého překvapuje, že všechny tyto potraviny mohly skončit v popelnici,“ říká a vyzývá ke změně zákonů.

Dvě podnikatelky, Tessa Cooková a Saasha Celestialová-Oneová, vytvořily aplikaci Olio, která je určena k navazování kontaktů mezi spotřebiteli, kteří mají přebytek potravin, a těmi, kdo se snaží potraviny zhodnotit. „Udělaly jsme si průzkum trhu a zjistily, že třetina lidí je nešťastná, když má potraviny vyhodit,“ vysvětluje Tessa Cooková.

K systému se už připojilo mnoho soukromníků a podniků. Zatím je omezen jen na Londýn, ale Tessa Cooková chce jeho pole působnosti brzy rozšířit.