Tchung Sien-pching zaplatil milión jüanů (3,6 miliónu Kč) za kus sejmčanského meteoritu, nazvaného podle ruské lokality, kde byl v roce 1967 nalezen. Meteorit je starý několik miliard let. „Stálo to za to. Je to posel z vesmíru," ujišťuje.

Pan Tchung vlastní desítky úlomků z meteoritů, které má vystavené ve vitrínách svého sídla v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. K jeho pokladům patří hnědý úlomek sukovitého vzhledu z meteoritu, který spadl v prehistorické době do lokality Gibeon v Namibii. Tento výjimečný kousek ho přišel rovněž na milión jüanů.

Podnikatelé zbožňují veliké meteority

V jeho trezoru odpočívají rovněž uhlíkaté chondrity. Meteority, jejichž součástí byly tyto "kameny" s černou kůrou, pocházejí z téže mlhoviny, z níž vznikly planety naší sluneční soustavy. „Jsou to celé fragmenty, které se obtížně hledají," říká Tchung.

Tchung Sien-pching se meteoritům věnuje už dlouhá léta.

Tchung Sien-pching se meteoritům věnuje už dlouhá léta.

FOTO: Profimedia.cz

Meteority vzbuzují živý zájem mezi částí nových čínských zbohatlíků a mezi podnikateli, kteří se chtějí nějak odlišovat. „Podnikatelé zbožňují veliké meteority. Auta vyrobil člověk, ale každý meteorit je naprostý unikát," zdůrazňuje Tchung. Podle expertů jsou meteority vzácným svědectvím o původu a složení sluneční soustavy. Meteority bývají objevovány zejména v pouštích a polárních oblastech, tam, kde se nejsnadněji nalézají.

Nepravé meteority

Existuje světový trh, na němž mohou ty nejlepší kousky stát až statisíce eur. Na rozdíl od archeologů a paleontologů, kteří se bouří proti drancování nalezišť, se specialisté na meteority naopak z vitality tohoto úzkého trhu radují. „Spolupracujeme se sběrateli. Nemáme prostředky na to, abychom sami meteority hledali. Tato malá armáda sběratelů to však dělá velmi dobře," říká Monica Gradyová z britské Open University.

Je to vzájemně výhodný vztah: lovci meteoritů životně potřebují experty, aby analyzovali jejich objevy. Ti tak činí s radostí, neboť za to dostávají kousek meteoritu, vysvětluje Gradyová. Příliv nových čínských zbohatlíků však tento systém narušil, vyšrouboval vysoko ceny a zvýšil obavy z nabídky nepravých meteoritů. Mnozí čínští sběratelé se zajímají jen o to, jakou má meteorit cenu, a vědecký význam je pro ně vedlejší.

Finanční zhodnocení

„Apetit Číňanů má citelný dopad na trh s těmi největšími a nejdražšími úlomky," říká Eric Twelker z amerického časopisu Meteorite Times. „Většina kousků pocházejících z Číny je prezentována špatně nebo to jsou falzifikáty. Trvá to už roky," dodává.

Tchung Sien-pching říká, že je skutečný znalec. Vedl a financoval expedici do pouště Taklamakan, kde byl v roce 2000 objeven poblíž města Fu-kchang meteorit. Je to zlatavě stříbřitá tuna různorodých kovů, jejíž cena byla odhadnuta na milióny dolarů. Tchung vlastní jeden úlomek. Kromě nehostinného klimatu musel v poušti čelit vlkům, hmyzu a nebezpečným hadům. „Miluji to. Záhady vesmíru jsou nekonečné, proto mě meteority fascinují," říká.

Za dobu, co meteority sbírá, jejich cena výrazně stoupla. Jeho koníček se mu tedy navíc i výrazně finančně zhodnotil.