Kamarádi mu říkají Golden Bolt. Před nedávnem se v Kjótu konalo mistrovství seniorů v atletice. Starci se soustředili a potili v japonském letním vedru podmalovaném cvrkotem cikád. Mijazaki ve výrazně červeném tričku zaběhl svých sto metrů za 38,35 sekundy, daleko za svým rekordem a daleko za vítězem, dvaaosmdesátiletým běžcem roku.

Nicméně se zdá být čerstvý jako růžička, jen poněkud zadýchaný. Rozebírá příčiny svého neúspěchu: „Před závodem jsem si udělal siestu, a to byla velká chyba, byl jsem pak trochu zdřevěnělý,“ říká. Navíc hned na začátku ztratil několik sekund: je totiž poněkud nahluchlý a ne vždy dobře slyší výstřel ze startovací pistole.

Hidekiči Mijazaki (v červeném tričku) mezi ostatními běžci-seniory.

Hidekiči Mijazaki (v červeném tričku) mezi ostatními běžci-seniory.

FOTO: Profimedia.cz

„Strašně rád bych běžel s Boltem,“ prohlašuje pan Mijazaki mezi dvěma loky osvěžujícího nápoje, který mu podává jeho třiasedmdesátiletá dcera Kjono. Dodává, že za svoji formu vděčí částečně právě své dceři, která mu denně dává mandarinkovou marmeládu. „Stále před sebou vidím svůj cíl a snažím se zůstat v co nejlepší formě a zdráv. To je důležité i pro Bolta,“ citovala jej agentura AFP.

Sotva bychom mu hádali jeho věk – byť je trochu vrásčitý, jeho nohy jsou tenké, ale svalnaté. Skutečně se narodil v roce 1910, kdy zrovna Japonsko anektovalo Koreu, v době před oběma světovými válkami.

„Jsem malý, A proto si dávám pozor na to, co jím. Každé sousto třicetkrát přežvýkám, než ho spolknu. Tak je můj žaludek spokojený a pomáhá mi to v běhání. A nesmím zapomínat na mandarinkovou marmeládu,“ zdůrazňuje.

Hidekiči Mijazaki

Hidekiči Mijazaki

FOTO: Profimedia.cz

V Japonsku, kde se lidé dožívají nejvyššího věku na světě, má federace seniorských atletů na 6000 členů a každoročně pořádá čtyřicítku závodů po celé zemi. Golden Bolt si myslí, že bude ještě tak pět let závodit, a pak teprve vyzuje tretry.

„Jsem ještě mladý, ještě se mohu zlepšit," soudí. Je třeba říci, že tento dědeček – pocházející z prefektury Šizuoka, ležící asi 200 kilometrů jižně od Tokia a proslulé zeleným čajem s léčivými účinky – začal s atletikou poměrně pozdě: ve dvaadevadesáti letech. V roce 2010 se stal nejrychlejším stoletým člověkem na světě. Nyní se poohlíží po dalším rekordu, tentokrát v kategorii mužů od 105 do 109 let.