Hlavní obsah
Z inscenace Thomase Ostermeiera Richard III. Foto: Arno Declair

Výběr Salonu (Pražský divadelní festival německého jazyka): Desatero přikázání, Nekonečný žert, Richard III.

V dnešním výběru Salonu jsme se zaměřili na Pražský divadelní festival neměckého jazyka, který začne tuto neděli. Z programu jsme vybrali hned tři pozoruhodné inscenace.

Z inscenace Thomase Ostermeiera Richard III. Foto: Arno Declair
Výběr Salonu (Pražský divadelní festival německého jazyka): Desatero přikázání, Nekonečný žert, Richard III.

Desatero přikázání 

Volkstheater Wien: Desatero přikázání

Foto: lupispuma.com/Volkstheater

Pražský divadelní festival německého jazyka letos zahájí inscenace vídeňského Volkstheateru v režii Stephana Kimmiga, vycházející z díla polského filmaře Krzysztofa Kieślowského. „Krádež, cizoložství, touha po majetku, falešná výpověď, vražda… V každém z deseti příběhů ze skutečného života dojde k závažnému porušení jednoho z biblických přikázání. Ta se přitom zmiňují jen málokdy a nikdo na ně nemyslí. Režisérem je tu vždycky náhoda, v tragických i komických situacích,“ říká o inscenaci ředitelka festivalu Jitka Jílková. (neděle 18. 11. od 20.00, Divadlo na Vinohradech)

Nekonečný žert

Thorsten Lensing: Nekonečný žert

Foto: David Baltzer/Agentur Zenit

Jevištní adaptace románu Nekonečný žert Davida Fostera Wallace, kterou režijně uchopil Thorsten Lensing. „Wallacův román je pokusem popsat na tisíci stranách současný svět beze snahy o jeho jednotný výklad. Tragické i komické figury panikaří, jsou nevypočitatelné a je toho na ně prostě moc, trpí depresemi, závislostí na alkoholu, sexu nebo lécích proti bolesti. Zároveň se ovšem nikdy nevzdávají, bojují proti soustavnému pocitu, že uvízly v temném vnitřním světě,“ říká za festival koordinátorka překladů Štěpánka Kudrnáčová. (sobota 24. 11. od 19.00, neděle 25. 11. od 15.00, Nová scéna ND)

Richard III.

Schaubühne Berlin: Richard III.

Foto: Arno Declair

Festival zakončí inscenace Thomase Ostermeiera Richard III. s Larsem Eidingerem a dalšími herci berlínské Schaubühne. „Ani triumf vykoupený smrtí nepřátel, spojenců a příbuzných neutiší u hrbatého a kulhajícího Richarda III. pocit ublížení z toho, co mu způsobila příroda. Sám na vrcholu anglického království, zbaven všech protivníků, nakonec obrací svou zlost proti svému skutečnému nepříteli – proti sobě samému,“ komentuje adaptaci Shakespearovy tragédie šéfdramaturg přehlídky Petr Štědroň. (pátek 30. 11. od 20.00, sobota 1. 12. od 18.00, Stavovské divadlo)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků